fbpx
DegustacjePiwne degustacje

Browar Pinta “Angielskie śniadanie”

Bitter jest tradycyjnym angielskim piwem. Nazwa tego piwa pojawiła się na początku dziewiętnastego wieku. Piwo to było bardzo popularne wśród klasy średniej

Na etykiecie piwa “Angielskie śniadanie”  znajdujemy informację iż jest to Extra Special Bitter. Piwo ma zdecydowanie większy ekstrakt początkowy niż podaje kompedniumpiwa.pl.

Ekstrakt początkowy dla Bittera to od 8 do 12°Blg, zaś piwo z browaru Pinta ma ten ekstrakt na poziomie 14,0°. 

Zawartość alkoholu dla Bittera waha się między 3,2-4,8% natomiast Angielskie Śniadanie od Pinty ma 5,3%. 

Piwo ma 38 IBU o dziwo informacja na butelce jest inna niż na stronie browaru Pinta, gdzie podane jest 33 IBU, nie mniej wartość ta mieści się w stylu Bittera, gdzie wartość ta może wahać się między 25-40 IBU.

Użyte w piwie drożdże S-04, nie dały żadnych posmaków estrowych. Moje doświadczenia z S-04 są zgoła inne pomimo fermentacji w niskich temperaturach. Mój wniosek temperatura refermentacji w butelce ma znaczenie.

Tylna etykieta Piwa Pinta „Angielskie śniadanie”

Chmiele wykorzystane podczas warzenia tego piwa są typowe dla tego stylu. East Kent Golding (UK) bo taki właśnie chmiel wykorzystano do uwarzenia tego piwa dał nam przyjemną goryczkę w tym piwie.

Aromat 11 /14

Aromat słodowy i karmelowy, lekko ziemisty. Jak na s-04 estry nie są wyczuwalne.

Wygląd 5/6

Barwa piwa jest bursztynowo miedziana, piwo również jest bardzo klarowne. Piana piwa jest biała, mało obfita, mało trwała.

Smak 15/18

Smak piwa jest zdecydowanie słodowy z krótkim finiszem, piwo nie jest zbyt goryczkowe  jak na 38 IBU

Goryczka 5/6

Goryczka jest średnia i krótka, zdecydowanie przyjemna, raczej chmielowa.

Odczucie w ustach 5/6

Piwo jest zdecydowanie treściwe, o średnim wysyceniu. Piwo nie jest ściągające, ani alkoholowe. 

Ogólne wrażenia:

Piwo  jest bardzo dobre, chętnie bym uwarzył takie. Lecz wypicie kilku pod rząd mogłoby być męczące. Na leniwy wieczór świetnie się nadaje

Suma punktów:42/50

Interpretacja punktacji:

50-46 Wzorowe
45-40 Bardzo dobre
39-32 Dobre
31-22 Poprawne
21-14 Słabe
< 14 Bardzo słabe

A jak wy oceniacie to piwo? Czy wasze odczucia są podane do moich czy zupełnie inne. Zapraszam do dzielenia się uwagami w komentarzach.

A jak ty oceniasz to piwo?

Jeśli podobał Ci się ten post polajkuj i obserwuj mój fanpage na Facebook. W ten sposób możesz wyrazić uznanie dla mojej pracy i bardziej mnie zmotywować. Tutaj masz link do profilu. Znajdziesz również widżet po prawej stronie ekranu na komputerze. Kiedy staniesz się obserwatorem na moim profilu to będziesz również informowany na bieżąco o kolejnych postach. 

Mam również Instagram – klik tutaj 

Możesz również uczestniczyć w tworzeniu tego bloga i wesprzeć jego utrzymanie. Dlaczego warto możesz przeczytać tutaj. Wsparcia możesz udzielić dowolną kwotą poprzez zorganizowana Zrzutkęklik” lub zostać mecenasem na Patronite „klik„. Za wsparcie oferuje dedykowane posty, posty sponsorowane na wybrany przez sponsora temat, testowanie gotowych zestawów surowców oraz testowanie autorskich receptur.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *