fbpx
DegustacjePiwne degustacje

Krzepkie – Browar Kormoran

Po raz kolejny degustujemy piwo z Browaru Kormoran. Niewątpliwie lubię ten browar i chętnie sięgam po jego piwa.

Tym razem padło na coś mocniejszego, a dokładnie na piwo o mocnej nazwie „Krzepkie”. Osobiście nie przepadam za piwami mocnymi, w których alkohol jest powyżej 6 %.

Butelka tego piwa jest bogato zdobiona co opisywałem już w przypadku piwa Orkiszowego z miodem oraz Ciemnego owsianego. Na etykiecie w odcieniach szarości widzimy jegomościa szlachcica z kuflem piwa. Nazwa piwa Krzepkie wyraźnie odznacza się na etykiecie.

Piwo Krzepkie jest jasnym lagerem warzonym tradycyjnie. W składzie możemy wyróżnić podstawę czyli wodę, słód jęczmienny oraz chmiel, który nie jest znany. Tym razem obyło się bez drożdży, a wszystkie te informacje pozyskałem z strony https://browarkormoran.pl 😉.

Ekstrakt początkowy to 14,5 %, a alkohol uzyskany w wyniku fermentacji to 7,4 %. Barwa złocisto-miodowa i tutaj też muszę się przyczepić. Bo jaka to jest barwa miodowa? Miód może być w odcieniu od ciemno zielonkawego w przypadku miodu spadziowego z jodły po barwę jasno słomkowa w przypadku miodu akacjowego. Miód rzepakowy po krystalizacji ma barwę białą, określaną przez konsumentów jako smalcowatą. Kolor miodowy to tak jak określić wszystkie piwa mianem złocistego trunku.

Dla mnie osobiście piwo nie było jakieś górnolotne. Alkoholowość w trunku zawsze mi przeszkadza i nic na to nie jestem w stanie poradzić. Piwo bardziej dedykowane do osób lubiących mocne piwa, mnie nie urzekło. No ale jeszcze nie było takiego co by dogodził wszystkim.

Aromat 9/14

źródło: browarkormoran.pl

Aromat słodowy

Wygląd 5/6

Piwo o kolorze złotym, które jest bardzo klarowne. Piana jest mało trwała i szybko znika

Smak 10/18

W piwie wyczuwalna alkoholowość. Piwo jest  treściwe, ma wyraźne ciało chodź w opisie jest mało pełne. 

Goryczka 4/6

Goryczka jest słaba i krótka. 

Odczucie w ustach 4/6

Piwo jest treściwe o średnim wysyceniu, ściąganie nie występuje. Alkohol w tym piwie jest rozgrzewający

Ogólne wrażenie:

Piwo jest mocne i wyczuwalny jest w nim alkohol. Osobiście nie przepadam gdy w trunku, który piję wyczuwalny jest alkohol. 

Suma punktów:

Kontr etykieta piwa Krzepkie – Browar Kormoran

32/50

Interpretacja punktacji:

50-46 Wzorowe
45-40 Bardzo dobre
39-32 Dobre
31-22 Poprawne
21-14 Słabe
< 14 Bardzo słabe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *