fbpx
Miejsca

Rodzinna Winnica Thaller – Weingut Familie Thaller

Na blogu oprócz czasu poświęconego na dzielenie się swoimi doświadczeniami z produkcji domowego miodu pitnego czy piwa chcę również podzielić się z wami wrażeniami z ciekawych miejsc, które udało mi się odwiedzić.

Weinschloss czyli „Winny zamek”

Jednym z takich miejsc jest Rodzina Winnica Thaller – Weingut Familie Thaller, która położona jest w malowniczej miejscowości  Großwilfersdorf w Styrii. Siedzibą winnicy jest post modernistyczny zamek, który został przebudowany w latach 2004 – 2006. Ta przepiękna monumentalna budowla została oddana do użytku w roku 2006.

źródło: www.facebook.com/Weingut-Familie-Thalle

W samym zamku znajdziemy sale balowe oraz konferencyjne. Dla par planujących wesele dostępna jest również kaplica. Jedno ze skrzydeł zostało przeznaczone do produkcji wina. Na parterze i piętrze zamku znajdują się ogromne tanki fermentacyjne, rozdrabniarka do owoców i sprzęt  związany z produkcja wina. Dla odwiedzających Weinschloss dostępne jest pomieszczenie, w którym znaleźć możemy 6 tanków fermentacyjnych. Ich rozmiar robi wrażenie, niestety nie było nikogo w pobliżu by dowiedzieć się jaka jest pojemność fermentorów.

Cześć fermentorów znajdująca się w części gospodarczej winnicy

Winnice miałem okazję odwiedzić już w 2017 roku, teraz mając ku temu okazję postanowiłem odwiedzić ją ponownie. Tym razem jednak byłem nieco później bo początkiem września i na krzewach dojrzewały już pyszne owoce. Zbiory zapewne zaczną się pod koniec tego miesiąca, owoce na krzewach były już bardzo smaczne. Rok ten jednak nie sprzyjał uprawie winorośli w Austrii, gdyż był bardzo deszczowy. Krzewy winne uprawiane są na całym obszarze posiadłości Thaller.

Odmiany winorośli uprawiane w winnicy

Dziadkowie obecnych właścicieli prowadzili uprawę winorośli w małym gospodarstwie, a rodzice rozpoczęli rozbudowę „Winnego zamku”. Obecnie cała winnica obejmuje obszar 20 hektarów. W winnicy uprawiane są głownie odmiany winorośli, z których uzyskuje się pyszne czerwone wino. Znaleźć możemy tuj miedzy innymi wyhodowaną w Austrii odmianę Zweigelt oraz Cabernet Sauvignon, Pinot Noir, Shiraz, Merlot, Cabernet Franc, krzewy te stanowią około 70% prowadzonych upraw. Pozostałe odmiany takie jak Sauvignon blanc, Chardonnay, Muscat, Welschriesling, Pinot Blanc, uprawiane są w celu uzyskania białego wina.

Sklep

Winny zamek posiada swój własny sklep gdzie przed zakupem jest szansa na degustacje wina, która ułatwia klientowi wybór odpowiedniego wina. Do wyboru mamy butelki o pojemności od 0.5l do 5 litrowych ogromnych butelek. W winnicy produkowane są również wina musujące.  Sam sklep oferuje również alkohole od producentów znajdujących się w sąsiedztwie.

Piwnice zamku Thaller

Z sklepu można przejść do schodami do podziemi Zamku Thaller. Po przejściu przez drzwi oczom ukazuje się balustrada, która oddziela nas do reszty piwnicy po której nie możemy się poruszać. Możemy zobaczyć tam porozstawiane dębowe beczki.

Piwnice pod zamkiem Thaller

Działalność usługowa Zamku Thaller

Na terenie posiadłości Thaller jest możliwość wynajęcia Sali konferencyjnej, organizowane są imprezy firmowe, koncerty oraz  wesela podczas których goście mogą degustować wina. Cena od osoby za takie wesele waha się od 100 do 150 euro.

Po udanych zakupach w sklepie skierowaliśmy się w kierunku zamku, który był widoczny z tarasu Weinschloss. Na zboczach zamku Riegersburg również była uprawiana winorośl. Sam zamek jest wart odwiedzenia, cena za bilet wynosi 17 euro od osoby.

Zamek Riegersburg – widok z tarasu posiadłości Thaller

Winnica rodziny Thaller jest miejsce wartym odwiedzenia, można swobodnie poruszać się po wszystkich pomieszczeniach, których drzwi nie są zamknięte. Amatorzy dobrego wina koniecznie powinni odwiedzić to miejsce podczas wizyty w Austrii.

Galeria:

Przepiękne owoce
Dolny właz do fermentora
Widok wnętrza fermentora cześć 1
Mieszadło zewnątrz fermentora
Widok z tarasu
Piwnica

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *