fbpx

Noszak – Browar Zamkowy z Cieszyna

W 2021 Browar Zamkowy z Cieszyna ma zostać zamknięty

Pierwsze piwo z Browaru Zamkowego z Cieszyna ląduje na moim blogu i to tuż po takim nie wesołym oświadczeniu Grupy Żywiec. Chyba już wszystko zostało powiedziane w tym temacie, więc specjalnie nie będę się rozpisywać. Miałem okazję nie jednokrotnie pić jakieś piwo z tego browaru. Jedne były lepsze inne trochę mniej, ale zawsze z sentymentem patrzyłem na te piwa na półce sklepowej, zwłaszcza, że pochodzę z okolic Cieszyna, a większość życia spędziłem poza Śląskiem Cieszyńskim.

Tomasz Kopyra nie jednokrotnie wspominał  o nie wykorzystanym potencjale tego browaru. Często również można było zauważyć, iż lodówki oznaczone logiem browaru nie były pełne przez długi czas i nie wróżyło nic dobrego.

Może po sprzedaży tego browaru nowy inwestor lepiej wykorzysta markę, a browar zacznie przynosić realne dochody. Z drugiej strony z wypowiedzi Pana Kopyry można jasno wywnioskować, że oni chcą po prostu zamknąć to miejsce na głucho, a nie odsprzedawać je konkurencji. Tyle w temacie przejdźmy zatem do degustacji piwa „Noszak”

Opis piwa

Piwo z Browaru Zamkowy w Cieszynie o nazwie „Noszak” nazwane na cześć Przemysława I Noszaka, księcia cieszyńskiego żyjącego w latach 1358-1410. Czy to piwo jest odpowiednim hołdem dla jednego z najwybitniejszych dyplomatów XIV-wiecznej Europy? Każdy po degustacji powinien odpowiedzieć sobie sam.

Etykieta typowa dla Browaru Zamkowego. Jest ona bardzo czytelna. Na górze mamy popiersie księcia cieszyńskiego, umieszczone na tle panoramy miasta. Poniżej na zielonym tle widnieje napis „Wybitny władca – wybitne piwo NOSZAK kunszty księstwa Cieszyńskiego” oraz herby. Kapsel z popiersiem księcia.

Noszak to piwo dolne fermentacji uwarzone z słodu jęczmiennego jasnego oraz ciemnego karmelowego, co dało barwę 15 EBC. Goryczkę piwa na poziomie 25 IBU uzyskano poprzez dodanie chmielu Marynka. Piwo jest w stylu lager.

Ekstrakt początkowy piwa to 12  Plato z którego uzyskano 5% alkoholu.

Na stronie browaru znajdujemy również wartości odżywcze piwa:

Energia:188 kJ / 45 kcal
Tłuszcz:< 0,1 g
w tym tłuszcze nasycone:< 0,1 g
Węglowodany: 2,6 g
w tym cukry: 0,8 g
Białko: 1,2 g
Sól: 0,008 g
źródło: www.browarcieszyn.pl

Degustacja

Aromat 11/14

Aromat słodowy, w tle wyczuwalne „kwiatki”.

Wygląd 5/6

Piwo o kolorze złotym bardzo klarowne. Piana mało trwała szybko znika.

Smak 10/18

Piwo jest wytrawne, niewyczuwalne wady

Goryczka 4/6

Słaba, krótka. 

Odczucie w ustach 4/6

Średnio treściwe, ściąganie nie występuje. Odczuwam również rozgrzewanie alkoholem.

Ogólne wrażenie:

Piwo jest dobrze zbalansowane, jak to lager nic się nie dzieje, ani nie zachęca do kolejnego łyka ani nic ot piwo bez rewelacji

Suma punktów:
34/50

Interpretacja punktacji:
50-46 Wzorowe
45-40 Bardzo dobre
39-32 Dobre
31-22 Poprawne
21-14 Słabe
< 14 Bardzo słabe

A jak ty oceniasz to piwo?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.