fbpx
DegustacjePiwne degustacje

Noszak – Browar Zamkowy z Cieszyna – aktualizacja październik 2022

Browar na szczęście nie został zamknięty z czego wszyscy bardzo się cieszymy!!! Post podzielę na dwie część Pierwszej będziemy mieć starego Noszaka pod Żywieckim patronatem, a poniżej Noszak w wersji Browaru Zamkowego bez patronatu Żywca. Dawno miałem zrobić porównanie, ale miałem teraz dodatkowy bodziec motywujący, o czym poniżej.

W 2021 Browar Zamkowy z Cieszyna ma zostać zamknięty

Pierwsze piwo z Browaru Zamkowego z Cieszyna ląduje na moim blogu i to tuż po takim nie wesołym oświadczeniu Grupy Żywiec. Chyba już wszystko zostało powiedziane w tym temacie, więc specjalnie nie będę się rozpisywać. Miałem okazję nie jednokrotnie pić jakieś piwo z tego browaru. Jedne były lepsze inne trochę mniej, ale zawsze z sentymentem patrzyłem na te piwa na półce sklepowej, zwłaszcza, że pochodzę z okolic Cieszyna, a większość życia spędziłem poza Śląskiem Cieszyńskim.

Tomasz Kopyra nie jednokrotnie wspominał  o nie wykorzystanym potencjale tego browaru. Często również można było zauważyć, iż lodówki oznaczone logiem browaru nie były pełne przez długi czas i nie wróżyło nic dobrego.

Może po sprzedaży tego browaru nowy inwestor lepiej wykorzysta markę, a browar zacznie przynosić realne dochody. Z drugiej strony z wypowiedzi Pana Kopyry można jasno wywnioskować, że oni chcą po prostu zamknąć to miejsce na głucho, a nie odsprzedawać je konkurencji. Tyle w temacie przejdźmy zatem do degustacji piwa „Noszak”

Opis piwa

Piwo z Browaru Zamkowy w Cieszynie o nazwie „Noszak” nazwane na cześć Przemysława I Noszaka, księcia cieszyńskiego żyjącego w latach 1358-1410. Czy to piwo jest odpowiednim hołdem dla jednego z najwybitniejszych dyplomatów XIV-wiecznej Europy? Każdy po degustacji powinien odpowiedzieć sobie sam.

Etykieta typowa dla Browaru Zamkowego. Jest ona bardzo czytelna. Na górze mamy popiersie księcia cieszyńskiego, umieszczone na tle panoramy miasta. Poniżej na zielonym tle widnieje napis „Wybitny władca – wybitne piwo NOSZAK kunszty księstwa Cieszyńskiego” oraz herby. Kapsel z popiersiem księcia.

Noszak to piwo dolne fermentacji uwarzone z słodu jęczmiennego jasnego oraz ciemnego karmelowego, co dało barwę 15 EBC. Goryczkę piwa na poziomie 25 IBU uzyskano poprzez dodanie chmielu Marynka. Piwo jest w stylu lager.

Ekstrakt początkowy piwa to 12  Plato z którego uzyskano 5% alkoholu.

Na stronie browaru znajdujemy również wartości odżywcze piwa:

Energia:188 kJ / 45 kcal
Tłuszcz:< 0,1 g
w tym tłuszcze nasycone:< 0,1 g
Węglowodany: 2,6 g
w tym cukry: 0,8 g
Białko: 1,2 g
Sól: 0,008 g
źródło: www.browarcieszyn.pl

Degustacja

Aromat 11/14

Aromat słodowy, w tle wyczuwalne „kwiatki”.

Wygląd 5/6

Piwo o kolorze złotym bardzo klarowne. Piana mało trwała szybko znika.

Smak 10/18

Piwo jest wytrawne, niewyczuwalne wady

Goryczka 4/6

Słaba, krótka. 

Odczucie w ustach 4/6

Średnio treściwe, ściąganie nie występuje. Odczuwam również rozgrzewanie alkoholem.

Ogólne wrażenie:

Piwo jest dobrze zbalansowane, jak to lager nic się nie dzieje, ani nie zachęca do kolejnego łyka ani nic ot piwo bez rewelacji

Suma punktów:
34/50

Interpretacja punktacji:
50-46 Wzorowe
45-40 Bardzo dobre
39-32 Dobre
31-22 Poprawne
21-14 Słabe
< 14 Bardzo słabe

Fajnie się czyta przy kawie, równie dobrze pisze się przy niej :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Nowy Noszak!

Kiedy browar zmienił właściciela, ruszyła bardzo duża promocja no to piwo! Promowane było i w sumie nadal promowane jest twarzą Jana Błachowicza. Browar nawet zmienił szatę graficzną, przyznam, że etykieta wygląda teraz dużo lepiej.

Na froncie widzimy grafikę przedstawiającą Przemysława I Noszaka Księcia Cieszyńskiego. Informacje, że piwo warzone i rozlewane jest w Cieszynie. Krawatka złota z logiem browaru, a kapsel czarny z logiem browaru.

Na kontr etykiecie widzimy kod QR. Oraz podstawowe informacje o piwie jak skład: Woda, słód jęczmienny, chmiel i drożdże. Alkohol 5,5% i to jest zmiana w tym piwie.

Na stronie browaru widzimy więcej informacji .

PLATO 12 – ekstrakt się nie zmienił, za to piwo ma niewiele więcej alkoholu
GORYCZKA 25 IBU
BARWA 15 EBC

Skład:  Woda, słód jęczmienny jasny, karmelowy ciemny, chmiel Marynka, drożdże. – Zmana w informacjo o składzie piwa na stronie.

Degustacja:

Przejdźmy do degustacji 26.10.2021, rozlew  do 22.09.2023.  

Aromat 13/14

Aromat słodkawe. Czuć tą marynke, jest aromat chmielu!

Wygląd 6/6
Piwo klarowne, o złotej barwie. Piana jest biała wysoka, drobno pęcherzykowa.

Smak 17/18
Piwo jest wyraźnie słodowe, czuć aromat skórki od chleba. Wyczuwalny jest aromat marynki. Jak już ktoś z tym chmielem trochę popracuje to go wyczuwa w gotowym piwie bez problemu.

Goryczka 4/6
Goryczka słaba niemal brak. przydało by się ciotkę podbić do 30 IBU maksymalnie

Odczucie w ustach 5/6
Piwo jest pełne, solidne, bardzo pijalne.

Ogólne wrażenie:
Często sięgam po Noszaka, jak chce się napić po prostu piwa bez żadnego kombinowania, oczywiście Lager czy Kellerskie są chętniej przeze mnie wybierane. Cena jednak jest przystępna, a stosunek jakości do ceny jest równie dobry. No do napisania tekstu zmobilizował mnie nowy zestaw z kufelkiem z browaru. Jenak sam kufelek po nalaniu jest trochę niefotogeniczny. Piwo jest niemal wzorowe w tym przedziale cen.

Suma punktów: 45/50

Interpretacja punktacji:
50-46 Wzorowe
45-40 Bardzo dobre
39-32 Dobre
31-22 Poprawne
21-14 Słabe
< 14 Bardzo słabe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *