fbpx
DegustacjePiwne degustacje

Dobry Początek – Browar Zamkowy Cieszyn

I wracamy ponownie do Cieszyna, świeżo po premierze nowego piwa, która odbyła się 05.11.2020 w dniu światowego święta Stouta.

Piwo o nazwie Dobry Początek to stout owsiany, który zyskał tytuł Grand Championa Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych w 2020

„Dobry Początek to propozycja, która wprowadzi Cię w pozytywny nastrój  

Odnajdziesz tu nuty kawy w akompaniamencie wybornej czekolady Przyjemna, stonowana chmielowa goryczka, równoważy gładką, słodowo-zbożową pełnię.” – Czytam na Facebook’u Browaru Zamkowego. Autorem zwycięskiej receptury jest Andrzej Poturalski. Gratuluję zwycięzcy!!! Uwarzenie piwa wedle receptury piwowara domowego uważam za największe wyróżnienie.

Piwo Dobry Początek na pierwszy rzut oka ma dość nieprzejrzystą, ciemną etykietę. Na samej górze widzimy nowe logo browaru z Basztą Piastowską . Na etykiecie widzimy Irlandzką Wróżkę na tle księżyca, jak dowiadujemy się z opisu na tyle etykiety. Kapsel jest czarny z logiem browaru.

Piwo o ekstrakcie początkowym 13°Plato zawiera 5% alkoholu. Gryczką jest na poziomie 20 IBU, a temperatura zalecana do serwowania to 10- 12⁰ C. W skład piwa wchodzi słód Maris Otter, Red crystal oraz Chocolate, płatki owsiane, jęczmień prażony, nieznany chmiel oraz drożdże.   

Degustacja 16.11.20, zaś data ważności to 29.10.11

Aromat  14/14

Aromat kawowy, lekko karmelowy, może troszkę gorzkiej czekolady, wszytko to co w opisie. Taki aromat w statuach to ja rozumiem

Wygląd 5/6

Stout jak stout, smoliście czarny, o kremowej pianie, która jednak nie utrzymuje się zbyt długo

Smak 16/18

Piwo ma w sobie palność. Wyczuwalne są również nuty kawowe i czekoladowe, zgodnie z opisem.

Goryczka 5/6

Goryczka słaba, jednak pasująca  w stylu

Odczucie w ustach 6/6

Odczucie gładkiej pełni w ustach niczym pełnia na etykiecie. Tylko te gryzące wysycenie.

Ogólne wrażenie:

Piwo bardzo dobre, takie stouty mógłbym pić zawsze. Tylko to wysycenie. Ostatnio zauważyłem ze piwa z Cieszyna strasznie mnie pieką podczas picia.

Suma punktów: 37/50

Interpretacja punktacji:
50-46 Wzorowe
45-40 Bardzo dobre
39-32 Dobre
31-22 Poprawne
21-14 Słabe
< 14 Bardzo słabe

A jak ty oceniasz to piwo?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *