fbpx
DegustacjePiwne degustacje

Ale Szopka – Browar na Jurze

Piwo Świąteczne uwarzone w Browarze na Jurze o szumnej nazwie „Ale Szopka”. Jest to ciekawa gra słów, ponieważ samo „Ale” ma już nam sygnalizować iż mamy do czynienia z piwem górnej fermentacji. Faktycznie tak jest ponieważ do przeprowadzenia fermentacji wykorzystano drożdże UWAGA drożdże US-04! Mamy tutaj do czynienia z babolem na miarę młodego piwowara. Ponieważ drożdże firmy Fermentis posiadają dwa podobnie nazywające się szczepy Czyli S-04 i US-05. Skład piwa jest następujący: słód jęczmienny, chmiele Maryna i Hallertauer. Z racji tego iż mamy do czynienia z piwem świątecznym do piwa dodano różne przyprawy takie jak cukier trzcinowy, hibiskus, świeży imbir, cynamon, skórka słodkiej pomarańczy, macierzanka, goździki, gwiazdki anyżu, kardamon. Brak informacji o ekstrakcie początkowym, alkohol 6,5%.

Nowy szczep drożdzy 😀 Babol babolem, ale piwo dobre.

Samo piwo posiada etykietę białą, centralnie umieszczonym logiem oraz nazwą piwa. Na etykiecie znajdziemy również kobietę w ludowym stroju, oraz wszelkie składniki znajdujące się w piwie  okraszone motywem kojarzącym się z ludowo – świątecznym charakterem.

Kapsel z logiem browaru.

Niestety piwo testuje grubo po terminie. Termin minął 09.12.2020 czyli blisko trzy miesiące.

Przejdźmy do degustacji 02.03.2021, a piwo ma datę ważności do 09.12.2020

Aromat 14/14

No piernik w płynie! Tak powinno pachnieć piwo świąteczne!

Wygląd 5/6

Piwo jest lekko opalizujące, ciemne. Piana kremowa średnio wysoka szybko opadająca

Smak 15/18

Piwo jest słodkie, piernikowe, nuty miodowe. Może jakiś lekko wyczuwalne utlenienie, w końcu piwo po terminie. Kojarzy mi się mocno z moczką w płynie. Ślazacy będą wiedzieć o co chodzi

Goryczka 6/6

Słaba, ale innej tutaj nie widzę

Odczucie w ustach 5/6

Piwo jest gładkie, dość słodkie, piwo ma zdecydowane ciało, piwo lekko rozgrzewa

Ogólne wrażenie:

Bardzo Ciekawe piwo, nieodzownie kojarzące mi się z świtami i z moczką – śląskim deserem świąteczny. Kolejny dowód na to że piwo może być dobre po terminie ważności.

Suma punktów: 42/50

Interpretacja punktacji:
50-46 Wzorowe
45-40 Bardzo dobre
39-32 Dobre
31-22 Poprawne
21-14 Słabe
< 14 Bardzo słabe

Jak Oceniasz to piwo?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *