fbpx
DegustacjeMiejscaPiwne degustacje

Browar Wisła: Kubalonka Pale Ale i Czarne Stout Owsiany

Browar został otwarty latem 2020 roku. Dość odważnie bo w dobie pandemii. Jednak pewnie kiedy wszystko było planowane nikt nie przewidział, że nasze codzienne życie zostanie wywrócone do góry nogami. W tym tygodniu dowiedziałem się, ze Śląski Browar Alternatywa został zamknięty. Jednym z powodów zamknięcia tamtego browaru była oczywiście pandemia. Wróćmy jednak do browaru Wisła.

Browar Wisła, mieści się w budynku dawnego dworca Polskich Kolei Państwowych. Budynek został wyremontowany i zaadaptowany jako browar restauracyjny. Klienci odwiedzający browar mogą na własne oczy zobaczyć tanki fermentacyjne z browaru. W browarze można również nabyć różne bibeloty, taki jak na przykład kufle z logiem browaru. Na barze znajduje się 9 kranów z różnymi piwami.

Do wyboru mamy takie piwa jak:

  • Głębce – Marcowe
  • Biała Wisełka – Pszeniczne
  • Malinka – Fruit Ale
  • Kubalonka – Pale Ale
  • Czarne – Stout Owsiany
  • Jasne – Lager
  • Nowa Osada – American Pale Ale (APA)
  • Jawornik – Red Ale
  • Kopydło – American India Pale Ale (AIPA)
Hamburger z wołowiną szarpaną w restauracji Browaru – pyszotka

Nie wszystkie wyżej wymienione piwa są jednak dostępne w browarze. Zgaduję, że browar nie chce też warzyć dużej ilości piwa z powodu niepewnej przyszłości. Stoimy obecnie przed kolejnym widmem lockdown. Miałem okazje już pić kilka piw z tego browaru, jednak przez moją nieuwagę piwa się niestety przeterminowały co było wyraźnie czuć. Między inny było to piwo Wiślanin Ciemne, Jasny lager i Głębce

Restauracja cieszy się popularnością i weekendami jest tam całkiem sporo gości. Miałem okazję jeść ich burgera z szarpaną wołowiną, był bardzo dobry. Moja dziewczyna jadła zupę chrzanową i sałatkę cezar, była bardzo zadowolona i najedzona

Szlak turystyczny – Przełęcz Kubalonka – Wielki Stożek (milowka.eu)

Wisła – Kubalonka Pale Ale

Przed państwem Kubalonka, przełęcz w Beskidzie Śląskim na wysokości 761 m nad poziomem morza. Bardzo piękne malownicze miejsce, zachęcam wszystkich którzy odwiedzają Wisłę do wycieczki na szlak turystyczny.

Wracając jednak do piwa, jest to nowość, której poprzednim razem nie widziałem w browarze. Etykieta w odcieniu seledynowym kształtem nawiązująca do gór otaczających Wisłę. Nad nazwą Wisła uwieczniona jest głowa starszego mężczyzny. Pod nazwą Wisła widnieje nazwa piwa „Kubalonka” – Pale Ale, a na samym dole widzimy logo browaru. Po bokach widzimy kłosy jęczmienia oraz szyszki chmielu Etykieta otacza całą butelkę i widać, że jest ręcznie naklejana co nie ujmuje jej oczywiście wdzięku, w końcu to nie jest masowa produkcja, tylko rzemieślnicza. Z tyłu widzimy adres browaru oraz datę. Ponadto jest też logo miasta Wisły.

Ekstrakt początkowy piwa to 12°BLG, pojemność to 500 ml, a alkohol to 4,7%. Piwo zostało uwarzone z słodu  Pale Ale, pilzneńskiego, karmelowego, wiedeńskiego i monachijskiego. Goryczki i aromatu nadał, angielski chmiel fuggles, oraz polska marynka i lubelski. Ponadto wykorzystano drożdże górnej fermentacji

Przejdźmy do degustacji 21.08.2021, a piwo ma datę ważności do 19.12.2021

Aromat 13/14
Aromat słodowy , nuty ziołowy i owocowe typowe dla angielskiego Pale Ale

Wygląd 4/6
Kolor bursztynowo złocisty, klarowny. Piana bardzo słaba niemal natychmiast znika

Smak 15/18
Piwo w smaku ma również nuty owocowe i ziołowe, jednak jest zdecydowanie zbalansowane, czyżby drożdże US-05?

Goryczka 5/6
Goryczka słaba, zbalansowana, delikatny finisz.

Odczucie w ustach 4/6
Piwo jest pełne, o bardzo słabym wysyceniu typowym dla angielskich piw.

Ogólne wrażenie:
Co tu dużo mówić – nudna Anglia. Idealne sesyjne piwo gdy w wrześniu za oknem pada deszcz w najlepsze i nie można pójść na wycieczkę w góry. Nic tylko wychylić całą pointę.

Suma punktów: 41/50

Interpretacja punktacji:
50-46 Wzorowe
45-40 Bardzo dobre
39-32 Dobre
31-22 Poprawne
21-14 Słabe
< 14 Bardzo słabe

Wisła – Czarne Stout Owsiany

Wodospad (mała zapora) w Wisła Czarne (https://photosympatyk.flog.pl)

Wisła Czarne – Wysokość: 566 m n.p.m zbiornik wody pitnej. Miejsce gdzie Wisła biała i czarna łączą się. Bardzo podoba mi się nawiązanie to miejsc w Wiśle.

Etykieta w podobnym stylu co poprzednie piwo, z tą różnicą iż jest ona w odcieni ciemnej szarości. Pod nazwa Wisła widnieje nazwa piwa Czarne, Stout Owsiany. Po bokach widzimy kłosy owsa oraz szyszki chmielu. Podobnie jak poprzednim razem z tyłu widzimy logo miasta Wisła.

Piwo o ekstrakcie 13°BLG, butelka 500 ml i zawartości alkoholu 5%. Piwo uwarzono z słodu pilzneńskiego, monachijskiego, karmelowego i palonego. Wykorzystano również płatki owsiane. Chmiele pochodzenia polskiego, tradycyjnie marynka i lubelski. Drożdże górnej fermentacji.

Przejdźmy do degustacji 21.08.2021, a piwo ma datę ważności do 19.12.2021

Aromat 14/14
Kawowy, nieco palony. Uwielbiam kawowe aromaty

Wygląd 4/6
Kolor czarny, nieprzejrzysty, znów piana opada od razu, barwa kremowa

Smak 15/18
Przyjemne, wyraziste kawowe nuty, palone, bardzo dobre. Piwo jest zbalansowane

Goryczka 5/6
Goryczka bardzo słaba, zbalansowana.

Odczucie w ustach 4/6
Piwo jest pełne  i gładkie. Wysycenie odpowiadające.

Ogólne wrażenie:
Bardzo dobre piwo, chciałoby się je sklonować.

Suma punktów: 41/50

Interpretacja punktacji:
50-46 Wzorowe
45-40 Bardzo dobre
39-32 Dobre
31-22 Poprawne
21-14 Słabe
< 14 Bardzo słabe

Jeśli podobał Ci się ten post polajkuj i obserwuj mój fanpage na Facebook. W ten sposób możesz wyrazić uznanie dla mojej pracy i bardziej mnie zmotywować. Tutaj masz link do profilu. Znajdziesz również widżet po prawej stronie ekranu na komputerze. Kiedy staniesz się obserwatorem na moim profilu to będziesz również informowany na bieżąco o kolejnych postach. 

Mam również Instagram – klik tutaj 

Możesz również uczestniczyć w tworzeniu tego bloga i wesprzeć jego utrzymanie. Dlaczego warto możesz przeczytać tutaj. Wsparcia możesz udzielić dowolną kwotą poprzez zorganizowana Zrzutkęklik” lub zostać mecenasem na Patroniteklik„. Za wsparcie oferuje dedykowane posty, posty sponsorowane na wybrany przez sponsora temat, testowanie gotowych zestawów surowców oraz testowanie autorskich receptur.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *