fbpx
DegustacjePiwne degustacje

PINTA – Zwycięski Belgian Saison

Ostatnio udało mi się dotrzeć do popularnego dyskontu, do którego zawsze jest mi jakoś nie po drodze i udało mi się nabyć piwo pochodzące z konkursu organizowanego przez Browar Pinta i Lidl Konkurs dla piwowarów domowych o bardzo doniosłym tytule „Niech Świat Pozna Twoje Piwo” wzbudził bardzo duże zainteresowanie, a w mediach społecznościowych aż wrzało. Konkurs został ogłoszony 13.01.2021, a wyniki konkursu ogłoszono 09.03.2021.

Piwa były oceniane w czterech kategoriach Summer Pils, Session IPA, Milk Stout, Belgian Saison. Browar Pinta uwarzy piwa według zwycięskich receptur, dzięki czemu świat pozna ich piwa. Piwa są i będą dostępne w sieci Lidl Polska.

Trzecim uwarzonym przez Pinte piwem jest Belgian Saison uwarzony według receptury Piotra Nowickiego. Bardzo podoba mi się nowa etykieta znajdująca się na tym piwie, która mocno nawiązuje do domowego piwowarstwa. Na górze etykiety widzimy nazwę browaru Pinta, gdzie „I” zastąpiła rurka fermentacyjna. Poniżej widzimy wiadro fermentacyjne o raz napis Zwycięski Belgian Saison oraz imię zwycięzcy. Na samym dole hasło promujące konkurs „Niech Świat Pozna Twoje Piwo”.

Z tyłu widzimy logo piwa kraftowego oraz pojemność butelki, czyli klasycznie 500 ml. Widzę również nowość, czyli lista alergenów, na której są wymienione słody użyte do warzenia tego piwa: słód pszeniczny, jęczmienny oraz żytni. Na etykiecie pominięto skład piwa, który na szczęście znalazłem na stronie. Skład to woda, słód jęczmienny (pilzneński, wiedeński, karmelowy 150) słód pszeniczny jasny, słód żytni, cukier trzcinowy, chmiele: do gara poszło Perle, a na whirlpool ponownie Perle. Drożdże to Wyeast™ 3711 French Saison. Piwo ma 15° Plato oraz 7,6% alkoholu. Styl: Belgian Saison. Kapsel piwa jest srebrny z nazwą browaru

Degustacja:

Przejdźmy do degustacji 16.08.2021, a piwo ma datę ważności do 09.12.2020

Aromat 13/14
Aromat cytrusowy i belgijski

Wygląd 5/6
Kolor złocisty, piwo jest zamglone. Piana, biała trwała średnio wysoka

Smak 15/18
Piwo zaskakująco dobre w smaku, nie jestem fanem belgijskich piw, ale to mi smakuje. W smaku czuć przyprawy oraz charakterystyczne nuty typowe dla drożdży belgijskich.  

Goryczka 5/6
Goryczka średnia, prawdopodobnie pochodzi z wysycenia

Odczucie w ustach 4/6
Piwo jest wytrawne, jednak czy jest ono mocno wysycone, tego był nie powiedział.

Ogólne wrażenie:
piwo zdecydowanie bardzo dobre, nie jestem fanem piw belgijskich, ale to piwo jest naprawdę pijalne.

Suma punktów: 42/50

Interpretacja punktacji:
50-46 Wzorowe
45-40 Bardzo dobre
39-32 Dobre
31-22 Poprawne
21-14 Słabe
< 14 Bardzo słabe

Jak oceniasz to piwo?

Jeśli podobał Ci się ten post polajkuj i obserwuj mój fanpage na Facebook. W ten sposób możesz wyrazić uznanie dla mojej pracy i bardziej mnie zmotywować. Tutaj masz link do profilu. Znajdziesz również widżet po prawej stronie ekranu na komputerze. Kiedy staniesz się obserwatorem na moim profilu to będziesz również informowany na bieżąco o kolejnych postach. 

Mam również Instagram – klik tutaj 

Możesz również uczestniczyć w tworzeniu tego bloga i wesprzeć jego utrzymanie. Dlaczego warto możesz przeczytać tutaj. Wsparcia możesz udzielić dowolną kwotą poprzez zorganizowana Zrzutkęklik” lub zostać mecenasem na Patroniteklik„. Za wsparcie oferuje dedykowane posty, posty sponsorowane na wybrany przez sponsora temat, testowanie gotowych zestawów surowców oraz testowanie autorskich receptur.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *