fbpx
Uncategorized

Co dać w prezencie piwowarowi?

Zbliżają się Mikołajki, święta Boże Narodzenia lub urodziny i zaczynam coraz częściej zastanawiać się nad prezentem dla bliskich. Stajemy wtedy przed wielkim dylematem „Jaki prezent kupić?”. Wasz znajomy bądź znajoma jest amatorem piwa i w dobie popularnego kraftu chętnie sięga po niebanalne trunki. Często słyszymy, że bliska nam osoba chciała by uwarzyć piwo lub chociaż spróbować to zrobić. Postaram się napisać w kilku akapitach jaki byłby najlepszy prezent dla faceta, przyszłego piwowara lub dla kobiety, przyszłej piwowarki.

Wśród naszych znajomych mamy piwowara domowego i chcielibyśmy mu kupić jakiś prezent związany z jego hobby. Mam stu procentowanego faworyta. Najlepszym prezentem dla niego będzie 25 kilogramowy worek słodu. Najlepiej podstawowego pilzneńskiego lub Pale Ale. Należy się jednak upewnić czy osoba obdarowywana posiada śrutownik. Na podstawie tego możemy łatwo zdecydować, czy zamówimy słód ześrutowany czy nie. Słód nieśrutowany, będzie można dłużej przechowywać, jednak, jeśli nie uda nam się ustalić piwowar posiada śrutownik, bezpiecznie będzie wybrać słód ześrutowany. Dodać należy, że są dostępne w sprzedaży worki 5 kilogramowe i 1 kilogramowe.

W dalszej części postaram się napisać na jakie prezenty warto zwrócić uwagę i je zakupić by obdarowywany był zadowolony. Dlaczego to niekoniecznie musi być piwo? Bo każdy może pójść do sklepu i kupić piwo. No chyba, że jesteś wybitnym znawcą i wiesz, że to piwo to sztos, a za parę lat będzie kultowe. 

Książki

Książka kupiona jako prezent wydaje mi się zawsze bezpieczną pozycją. Przychodzą mi na myśl trzy pozycje jakie możemy nabyć w popularnych sklepach.

Piwo. Wszystko, co musisz wiedzieć, żeby nie wyjść na głupkaksiążka, której autorem jest Tomasz Kopyra. Popularny Youtuber i sędzia piwny prowadzący swojego piwnego vloga od wielu lat. Książka jest bardzo lekka i przyjemna. Utrzymana jest ona w podobnym stylu co filmy, które znajdziemy na YouTube. Dobra pozycja, dla kogoś kto jest zafascynowany piwnym światem, stawia pierwsze kroki w tym temacie, ale nie wie od czego zacząć. Znajdziemy w książce wiele odpowiedzi na pytania jakie zadałby sobie poczatkujący piwowar lub fan kraftu.

Książka autorstwa Tomka Kopyry (źródło:internet)

Domowe Warzenie Piwa, autor Richard Lehrl. Książka opisująca po kolei najważniejsze aspekty piwowarstwa domowego. Lektura jest zwięzła, lecz wyczerpująco opisuje najważniejsze kwestie warzenia piwa w domu. Dobra pozycja dla kogoś kto zaczyna warzenie domowego piwa lub warzy od jakiegoś czasu.

Jak warzyć piwo. Kompendium wiedzy piwowara domowego. John J. Palmer – To jest ta książka z gatunku „musze ją mieć”. Autor książki zwraca się bezpośrednio do czytelnika w prosty sposób, wie czego czytelnik oczekuje i już na wstępie powie Ci jak uwarzyć swoje pierwsze piwo bez jakiejkolwiek podstawowej wiedzy na ten temat. Zaraz po uwarzeniu wspólnie pierwszej warki i w oczekiwaniu na efekty swojej pracy czytelnik może przeczytać najważniejsze rzeczy jakie powinien wiedzieć na temat warzenia piwa w domu. Przekazuje swoja praktyczną wiedzy i daje nam na tacy proste triki jakie przydadzą nam się w przyszłości. Książka amerykańskiego piwowara jest nieco opasła, lecz każde zdanie w niej zapisane jest bardzo ważne. Osoba odpowiedzialna za przekład tej książki, również wniosła wiele, tłumacząc różne niuanse. Pozycja obowiązkowa każdego piwowara domowego

Jak warzyć piwo. Kompendium wiedzy piwowara domowego. John J. Palmer (źródło:internet)

Brewkit – Piwo z puchy

Brewkit to proste rozwiązanie na szybkie warzenia piwa. Widziałem raz filmik jak ktoś uwarzył piwo z brewkitu w 15 minut. Czym jest brewkit? Brewkit to skoncentrowana nachmielona brzeczka piwna w postaci gęstego syropu, przez niektórych porównywana do miodu. Na rynku znajdziemy wiele brewkitów pochodzących z różnych firm. Wśród nich znajdziemy piwa dolnej i górnej fermentacji. Brewkity są dostępne w różnych stylach – Lagery, Pilsy, APY, IPY, Stouty i wiele innych. Jakie brewkit wybrać? Napawano nie polecam lagera, czy pilsa, gdyż są to piwa dolnej fermentacji wymagające precyzyjnej kontroli temperatury. Do brewkitu zawsze warto dołożyć jedną puszkę 1,7 kg ekstraktu słodowego niechmielonego jasnego. Nie sugerujcie się opisem w sklepie internetowym jakoby do uwarzenia tego piwa wystarczy puszka brewkitu i kilogram cukru – spodziewajcie się wtedy podłego piwa. Lepiej wybrać płynny niechmielony ekstrakt słodowy lub suchy ekstrakt słodowy zamiast wspomnianego cukru. Nawet przeterminowanego brewkit może dać nam dobre piwo, obdarowywany będzie miał sporo czasu na uwarzenie piwa. Spokojnie zmieścimy się w przedziale od 50 do 100 zł

Przykładowe produkty typu brewkit (źródło:internet)

Gotowy zestawy surowców.

Uważam, że jest to dobry prezent dla doświadczonego piwowara jak i dla amatora. Wiele sklepów internetowych ma w swojej ofercie gotowe zestawy surowców. Są one dostępne w różnych stylach i wariacjach. Zestawy są zazwyczaj sugerowane na 10 lub 20 litrów, gdyż wielu piwowarów warzy też takie warki, chodź niektórzy robią nawet 30 litrowe. Nic nie stoi wtedy na przeszkodzie by połączyć te dwa zestawy. Spokojnie też zmieścimy się w przedziale do 100 złoty

                Zestaw surowców z ekstraktów słodowych niechmielonych.

                Taki zestaw składa się z ekstraktów słodowych płynnych niechmielonych (podobne do brewkitu), chmielu oraz instrukcji warzenia. Drożdże są zazwyczaj sugerowane i nie są w zestawie. Sugeruje wybrać zestaw surowców na piwo górnej fermentacji oraz suche drożdże. Drożdże suche mają długi termin ważności, najpopularniejsze to Safale US-05 świetnie nadają się do piwa w stylu APA, IPA, Kolsh, Jasne Ale czy Stout. Warto się zorientować czy do zestawu nie jest potrzebny jeszcze jeden jasny ekstrakt słodowy by uzyskać 20 litrów piwa. Chmiele z zestawu należy przechowywać w zamrażarce, a drożdże w lodówce lub chłodnym miejscu

                Zestaw surowców z słodów

                Podobnie jak wyżej zestawy dostępne są w wielu wariantach z tą różnicą, że zamiast ekstraktów dostajemy prawdziwy słód. Sklepy oferują takie zestawy nie ześrutowane i należy napisać do sprzedawcy, jeśli chcemy ześrutowany słód lub wybrać dodatkową usługę śrutowania. Śrutowane słody należy zużyć w przeciągu roku, jednak zamawiając nieśrutowany słód narażasz obdarowywanego na problem, gdyż może on nie posiadać śrutownika. Tutaj również polecam takie zestawy surowców jak , Bitter, Kolsh, Altbier, IPA, Stout czy lager . Chmiel z zestawu należy przechowywać w zamrażarce, a jeśli zdecydujemy się na drożdże, to warto przechowywać w je w lodówce lub chłodnym miejscu.

Ładny obrazek z chmielem, piwem i kłosami zbóż (źródło:internet)

Sprzęt – zestawy startowe

Wybór zestawu surowców, może jednak nie być dobrym pomysłem, gdy nie znamy preferencji obdarowywanego. Dlatego warto czasem na początek kupić zestaw startowy dowarzenia piwa. Takie zestawy są często proponowane przez sklepy specjalistyczne i łatwo je znaleźć. Taki zestaw już znajdziemy w cenie od 100 – 200 zł. Często w takich zestawach znajdziemy rzeczy nie potrzebne za które niepotrzebnie płacimy. Dlatego warto zastanowić się czy taniej nie wyjdzie nam skompletowanie takiego sprzętu samemu. Wybór pozostawiam tobie, jednak napiszę co w taki zestawie na start powinno znaleźć się na pewno.

Garnek

Początkującemu piwowarowi będzie potrzebny garnek, najlepiej 30 litrów. Zakładam, że gar każdy w domu ma, bo w czym uwarzy bigos na święta?

Wiadro fermentacyjne x 2

Wiadra powinny być dopuszczone do kontaktu z żywnością. Sklepy piwowarskie oferują taki sprzęt. Są wiadra matowe i transparentne. W tych ostatnich będziemy wiedzieć pracujące piwo dzięki czemu młody piwowar nie będzie odczuwał potrzeby zaglądania pod pokrywę co jest nie wskazane. Jedno z wiader powinno mieć pokrywę nawierconą w której umieścimy rurkę fermentacyjną.  Drugie wiadro z podobnie nawierconą pokrywą oraz otworem przy dnie na kranik, przez który będzie można zlać piwo do butelek.

Rurka fermentacyjna – jest bardzo dużo wariantów, poświeciłem temu innym wątek.

Wężyk igielitowy i silikonowy o długości minimum 1 m

Kranik spustowy do wiadra.

Zaworek grawitacyjny

Opakowanie kapsli (kapsle 50 sztuk) i kapslownica eterna lub greta a najlepiej grifo HD

Środek do dezynfekcji OXI

Areometr spławikowy zwany balingomierzem lub cukromierzem

Powyższe przedmioty są niezbędne, by uwarzyć piwo z ekstraktów czy brewkitu. Całość jednak dopełni wąż sprężynowy do filtracji, jeśli obdarowywana osoba będzie chciała od razu uwarzyć pierwsza warkę z zacieraniem słodu.

Zdjęcie poglądowe co może wchodzić w skład zestawu sprzętowego (źródło:internet)

Kolejne praktyczne prezenty

 Co, jeśli chcemy obdarować piwowara, który ma za sobą już kilka warek? Może wpadnijcie do niego na piwo i niech wam opowie o swoim hobby i pokaże co tam ma za sprzęty i dowiemy się czego mu brakuje.

Chłodnica – sprzęt bardzo ważny w domowym browarze, pozwala szybko i bezpiecznie schłodzić brzeczkę. Na pewno jest to bezpieczniejsze rozwiązanie niż latanie z 20 litrami wrzącej brzeczki na balkon czy do wanny. Jednak każdy piwowar domowy prędzej czy później zaopatrzy się w taki sprzęt choćby nie wiadomo jak się przed tym bronił (doświadczenie własne)

Kapslownica stołowa Grifo HD

U wielu piwowarów nawet tych doświadczonych po warzelni wala się stara wysłużona greta lub eterna. Kapslownica jak kapslownica, sam zakapslowałem nią wiele warek, nigdy nie ucięła mi szyjki, ale jak dostałem w prezencie HD grifo, wszystko stanęło na głowie – top produkt, człowiek nie wie, że kapsluje, a tempo rozlewu domowego przyśpiesza niebotycznie.

Kapslownica stołowa Grifo HD (źródło:internet)

Refraktometr

Bardzo wygodne urządzenie do pomiaru zawartości cukru w brzeczce piwnej, jak i gotowym piwie. By dokonać pomiaru wystarczy zaledwie kropla, nie jak w przypadku cukromierza cała menzurka.

Refraktometr (źródło:internet)

Myjka du butelek

Płukanie butelek zwłaszcza po myciu płynem do mycia naczyń zabiera sporo czasu. Marnuje się przy tym również sporo wody. Świetnym rozwiązaniem jest myjka du butelek!

Jeśli macie pytania, śmiało je zadawajcie. Chętnie was wesprę!

Mam nadzieje, że ten krótki poradnik pozwoli wam w prosty i szybki sposób zdecydować się na prezent jak i będziecie chcieć zakupić. W razie pytań komentujcie lub piszcie na Facebook’u. Postaram się wam odpisywać na bieżąco.

Fajnie się czyta przy kawie, równie dobrze pisze się przy niej :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *