fbpx
DegustacjePiwne degustacje

Browar Zamkowy Cieszyn –Barrel Aged Porter Bałtycki i Sour Barley Wine Barrel Aged

W swoją175 rocznicę Browar Zamkowy Cieszyn po prostu szaleje. Za nami kilka wspaniałych premier między takich jak Kellerski w kooperacji z Pintą, Highlander niedawna premiera, a teraz kolejna premiera dwóch piw leżakowanych w beczkach, całość w zestawie z pięknym kieliszkiem.

Zestaw zapakowany został w biały kartonik, w którym były widoczne wyżej wymienione dwa piwa Porter Bałtycki Barrel Aged i Sour Barley Wine Barrel Aged. Ekskluzywnym dodatkiem był również kieliszek, który znalazł się w zestawie. Jednak za sugerowaną cenę spodziewałbym się ładniejszego opakowania, pamiętajmy jednak, że nie wygląd, a wnętrze się liczy.

Kieliszek o pojemności 300 ml typu sniffer oznaczony został złotym logiem browaru wraz z dopiskiem Barrel Aged. Muszę przyznać, że złoty kolor loga bardziej przystoi Browarowi Zamkowemu niż ten czarny.  

Najnowszy zestaw z Browaru Zamkowego z Cieszyna

Porter Bałtycki Barrel Aged

Butelka o pojemności 330 ml została przystrojoną bardzo prostą papierową etykietą. O kolorze pomarańczowym. Widzimy na niej logo browaru, nazwę piwa oraz podstawowe informacje. Piwo jest wzmocnioną wersją Porteru Cieszyńskiego, która osiągnęła 28º Plato. Dzięki temu piwo osiągnęło 12,7% alkoholu. Zalecana temperatura degustacji to 12-14º C.

Kontr etykieta informuje nas o składzie piwa. Słody wykorzystane podczas zacierania to słód pilzneński, monachijski, karmelowy oraz czekoladowy. Ponadto użyto drożdży oraz chmielu, którego nazwy nie zostały podane. Piwo jest bardzo kaloryczne w 100 ml napoju jest 110 kcal. Piwo rozlano 02.12.2021

Czarny kapsel z logiem browaru został skryty pod pomarańczowym lakiem z odciśniętym logiem browaru. Lak z mojego doświadczenia bardzo się kruszy, a rozbrojenie takiego laku, wiąże się z sprzątaniem. Jednak w tym przypadku było inaczej lak zastosowany przez browar nie kruszył się jednak i był w miarę prosty do ściągnięcia. Pod lakiem kryła się również pomarańczowo czarna krawatka z rzymską cyfrą XXX.

Degustacja:

Degustacja piwa odbyła się 21.12.2021, a piwo rozlano 02.12.2021

Aromat 14/14
Bardzo bogaty bukiet. Nie można przestać wąchać butelki. Pierwsze skojarzenie to suszone śliwki oblane czekoladą. W tle również wyczuwalna wanilia. Alkohol bardzo delikatnie wyczuwalny. Co jest również zaskoczeniem przy tak wysokim alkoholu.

Wygląd 6/6
Piana słaba, szybko znika co jest normalne przy tak wysokim alkoholu. Piwo jest zupełnie czarne.

Smak 18/18
Bardzo bogaty smak. Aromat czekolady jest bardzo mocny, później można wyczuć smak śliwki. Za tym wszystkim możemy poczuć smak wanilii. Śmiało można powiedzieć ze w piwie dominują te trzy smaki i są one bardzo wyraźne. Po dłuższej degustacji również czuć ciasteczka.

Goryczka 5/6
Goryczka słaba, raczej pochodząca z alkoholu.

Odczucie w ustach 5/6
Piwo pełne i solidne. Kremowe w konsystencji. To, że piwo jest mocne czuć w ustach, ale w smaku czy aromacie alkohol jest prawie zupełnie nie wyczuwalny, jedynie takie delikatne ściąganie

Ogólne wrażenie:
Piwo warte swej ceny. Czuć moc tego piwa jak i również delikatne rozgrzewanie. Kompozycja smaków jest wręcz bajeczna.

Suma punktów: 48/50

Interpretacja punktacji:
50-46 Wzorowe
45-40 Bardzo dobre
39-32 Dobre
31-22 Poprawne
21-14 Słabe
< 14 Bardzo słabe

Barrel Aged Porter bałtycki

Sour Barley Wine Barrel Aged

Podobnie jak pierwsza omawiana butelka, kwaśna wariacja Barley Wine mieści się w butelce 330 ml. Moim zdaniem etykieta na tym piwie jest dużo ładniejsza i przyjemniejsza dla oka niż ta poprzednia. Etykieta jest granatowo żółta. Logo browaru umieszczone zostało na żółtym tle. Do zapisu nazwy i stylu piwa został również wykorzystany ten kolor. Na froncie etykiety zapisano podstawowe informacje. Piwo ma 9,9 % alkoholu, ekstrakt początkowy wyniósł 25º Plato. Zaleca się degustować to piwo w temperaturze 12 – 14 ºC.

Kontr etykieta zawiera informacje o składzie, w który wchodzą słody takie jak Pale Ale, pilzneński i karmelowy. Wykorzystane chmiele i drożdże nie zostały wymienione z nazwy. Piwo o dziwo ma termin ważności, który kończy się 12 października 2031 roku. Piwo jest nieco mniej kaloryczne w 100 ml napitku znajdziemy 99 kcal.

Czarny kapsel z logiem został skryty pod granatowym lakiem z pieczęcią browaru. Lak czyściwo zakrywa również granatowo żółtą krawatkę z rzymską cyfrą LIX.

Wokół piwa narosło nieco kontrowersji z powodu kwaśnej wersji Barley Wine. Plotka niesie, że piwo skwaśniało na etapie produkcji, a browar pomimo tego postanowił wrzucić to w beczki. Jednak wydaje mi się, że browar z taka renomą nie mógł pozwolić sobie na wpadkę. Żyjemy w dobie piwnej rewolucji, każdy ma prawo do eksperymentów. Degustacja rzuci nieco światła na całość.  

Degustacja:

Degustacja piwa odbyła się 22.12.2021, termin ważności mija 12.10.2031

Aromat 11/14
Aromat wskazuje na wiśnie bądź śliwki. Wyczuwalny jest lekka kwaśność. Alkohol w ogóle nie jest wyczuwalny

Wygląd 6/6
Piana drobno pęcherzykowa, szybko opada, jednak utrzymuje się dłużej niż u partnera z tego pakietu. Piwo jest klarowne o bursztynowej barwie.

Smak 13/18
Na pierwszym planie wyczuwalna jest kwaśność tego piwa, tak jakby były do dodano do niego wiśnie. Kolejne aromaty to karmel, później wchodzą również aromaty winne. Alkohol nie jest wyczuwalny

Goryczka 5/6
Goryczka słaba.

Odczucie w ustach 5/6
Piwo pełne. Przyjemne w odczuciu. Kwaśność tego piwa sprawia, że piwo o tak wysokim ekstrakcie sprawia wrażenia dużo lżejszego, nie jest ulepowate ani zamulające.

Ogólne wrażenie:
Cóż… nie jestem amatorem kwaśnych piw. Piłem jednak zdecydowanie gorsze kwasiory. Piwo jest dobre , jednak czuje lekki niedosyt po spróbowaniu Porteru Bałtyckiego B. A. Wierze, że browar miał taką koncepcję i chętnie spróbowałem tego piwa jako ciekawostkę. Mogę również nie być obiektywny, gdyż nie lubię kwaśnych piw, dla kogoś innego może być to super.

Suma punktów: 40/50

Interpretacja punktacji:
50-46 Wzorowe
45-40 Bardzo dobre
39-32 Dobre
31-22 Poprawne
21-14 Słabe
< 14 Bardzo słabe

Sour Barley Wine Barrel Aged
Pieczecie na zalakowanych butelkach.

Jeśli podobał Ci się ten post polajkuj i obserwuj mój fanpage na Facebook. W ten sposób możesz wyrazić uznanie dla mojej pracy i bardziej mnie zmotywować. Tutaj masz link do profilu. Znajdziesz również widżet po prawej stronie ekranu na komputerze. Kiedy staniesz się obserwatorem na moim profilu to będziesz również informowany na bieżąco o kolejnych postach. 

Mam również Instagram – klik tutaj 

Możesz również uczestniczyć w tworzeniu tego bloga i wesprzeć jego utrzymanie. Dlaczego warto możesz przeczytać tutaj. Wsparcia możesz udzielić dowolną kwotą poprzez zorganizowana Zrzutkęklik” lub zostać mecenasem na Patroniteklik„. Za wsparcie oferuje dedykowane posty, posty sponsorowane na wybrany przez sponsora temat, testowanie gotowych zestawów surowców oraz testowanie autorskich receptur.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *