fbpx
DegustacjePiwne degustacje

Browar Lotny – Trzech Kumpli – IDIOTA

Będąc w sklepie w warszawie natknąłem się na ów napitek. Po powrocie do domu pomyślałem – „ostro sprzedali mi przeterminowane piwo”. Data pod kodem kreskowym to 16.07.2020 no ładnie. Jednak data okazała się dniem, w którym rozlano piwo.

IDIOTA – Rusian Imperial Stout, to pierwszy RIS uwarzony w browarze Trzech kumpli. Zebrał on wiele medali. Dlatego też spodziewam się ciekawego napitku.

Etykieta przedstawia zapewne moskiewski Kreml. Wszystko jest w odcieniach pomarańczy, czerni i kremowego koloru. Etykieta okala całą butelkę. Na froncie widzimy oczywiście logo trzech kumpli, nazwę piwa oraz styl w jakim uwarzono to piwo. Tył etykiety opisuje historie powstania mocnej odmiany angielskiego porteru, jest też nawiązanie do Dostojewskiego i Idioty, który nie był idiotą.

Piwo zawiera 10,5% alkoholu, ekstrakt początkowy to 28%, a objętość butelki to 330 ml. Składniki to woda, słody jęczmienne, słód pszeniczny, płatki owsiane, słód żytni, chmiel, drożdże. Wedle strony browaru wiodące aromaty to: kawa, czekolada, toffi, lukrecja, orzechy, melasa, runo leśne, ciemne suszone owoce, a na dokładkę chmielowa żywiczność. Jestem bardzo ciekaw tego napitku

Degustacja:

Przejdźmy do degustacji 16.10.2021, a piwo ma datę rozlewu 16.07.2020, a jego końcowa data nie została określona.

Aromat 14/14
Aromat palony, kawowy, bardzo mocny. Niewyczuwalny alkohol

Wygląd 6/6
Podczas nalewania do szklanki sprawiał charakter oleistości. Piania średnio trwała z dużymi pęcherzami o barwie kremowej. Szybko opada. Piwo jest nieprzeniknione

Smak 18/18
Piwo jest palone, kawowe, nieco czekoladowe. Po dłuższej chwili czuć delikatne rozgrzewanie, w smaku jednak nie czuć alkoholu

Goryczka 6/6
Goryczka średnia, zbalansowana

Odczucie w ustach 6/6
Piwo pełne, solidne i gładkie zarazem. Najważniejszym plusem dla mnie jest brak wyczuwalnego alkoholu podczas picia.  Piwo jest oleiste i lepkie zarazem.

Ogólne wrażenie:
No byłbym idiotą, gdybym powiedział ze piwo jest słabe.

Suma punktów: 50/50

Interpretacja punktacji:
50-46 Wzorowe
45-40 Bardzo dobre
39-32 Dobre
31-22 Poprawne
21-14 Słabe
< 14 Bardzo słabe

Jak oceniasz to piwo?

Jeśli podobał Ci się ten post polajkuj i obserwuj mój fanpage na Facebook. W ten sposób możesz wyrazić uznanie dla mojej pracy i bardziej mnie zmotywować. Tutaj masz link do profilu. Znajdziesz również widżet po prawej stronie ekranu na komputerze. Kiedy staniesz się obserwatorem na moim profilu to będziesz również informowany na bieżąco o kolejnych postach. 

Mam również Instagram – klik tutaj 

Możesz również uczestniczyć w tworzeniu tego bloga i wesprzeć jego utrzymanie. Dlaczego warto możesz przeczytać tutaj. Wsparcia możesz udzielić dowolną kwotą poprzez zorganizowana Zrzutkęklik” lub zostać mecenasem na Patroniteklik„. Za wsparcie oferuje dedykowane posty, posty sponsorowane na wybrany przez sponsora temat, testowanie gotowych zestawów surowców oraz testowanie autorskich receptur.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *