fbpx
DegustacjePiwne degustacje

Browar Kolejowe – Bagaże IPAsażerowie

Przede mną stoi butelka z browaru Kolejowe. Butelka wraz z gadżetami dotarła do mojego domu w wyniku wygranej w konkursie. Konkurs był organizowany przez browar na Facebooku i Instagramie. Nagrodą w konkursie była dowolna, jedna butelka pochodząca z ich browaru, tablica informacyjna, którą znaleźć można na boku każdego wagonu odjeżdżającego z dworca PKP oraz podkładki pod szklankę.

Zanim przejdę do prezentu, który otrzymałem chciałbym napisać parę zdań na temat samego browaru. Browar Kolejowe mieści się w małym miasteczku Koluszki. W tymże mieście mieści się również węzeł komunikacyjny przez który przejeżdżają pociągi jadące z Warszawy, Białegostoku, Gdańska, Bydgoszczy, Wrocławia, Gliwic, Olsztyna, Lublina, Bielsko-Białej czy Krynicy-Zdrój. Swego czasu było głośno o otwarciu tego dworca. Sam też niejednokrotnie przejeżdżałem przez tą stacje na trasie Bielsko-Biała – Olsztyn.

Historia browaru rozpoczęła się od warzenia piwa w domu. Tak też pewnie zaczynał każdy browar, którego piwa możemy znaleźć a półkach sklepowych. Niby nic wyjątkowego, lecz uświadomić sobie trzeba, ile w Polsce jest piwowarów domowych, a ile osób z tego grona postanowiło otworzyć browar. Browar kontraktów, bo taki model biznesowy wybrali piwowarzy z Koluszek otwarty został w maju 2021 roku. Browar warzy swoje piwa w browarze Maryensztadt. Pierwszą dwie warki Stacja Kazbek Lager (powtórzony jesienią) i Bagaże IPAsazerowie. W czerwcu Wajcha Maszynisty (pszenica) i jesienią 2021 wypuścili New England IPA, czyli IPAna Konduktora.

Browar prowadzony jest przez czwórkę znajomych o której możecie poczytać tutaj – klik. Na ich stronie znaleźć można tez informacje o sklepach na terenie Polski w których możemy znaleźć piwa z Browaru Kolejowe – klik. Jest też zakładka „Nasze piwa”, wyszczególnione są tutaj cztery piwa: Kolejowe Stacja Kazbek Lager (Lager), Kolejowe Bagaże IPAsażerowie (IPA), Kolejowe Wajcha Maszynisty (hefe-weizen), Kolejowe I PAna Konduktora (IPA).

Kolejowe Bagaże IPAsażerowie

Najwyższy czas skupić się na butelce piwa, którą otrzymałem od browaru. Piwo o nazwie „Kolejowe Bagaże IPAsażerowie” to piwo uwarzone w stylu Indian Pale Ale. Do uwarzenia tego piwa wykorzystano wodę, słód pilzneński, dekstrynowy. O goryczkę i aromat zadbały chmiele Citra, Simcoe, Mosaic. Zaś najwięcej napracowały się drożdże SafAle US-05 firmy Fermentis. Ciekawe jak wyjdzie połączenie chmielu Citra i Mosaic. Pierwszy bardzo lubię, drugi niekoniecznie. Jednak zdążało mi się pić piwa z tym chmielem i były całkiem smaczne.  Już niebawem się przekonam. Browar na swej stronie informuje nas, iż to piwo będzie ładniejsze od typowej IPY i dobrze, nie zawsze człowiek ma ochotę na srogą goryczkę.

Etykieta browaru jest bardzo przyjemna dla oka. Na froncie widzimy logo browaru, które jednoznacznie kojarzy się z lokomotywa, na którą patrzymy od przodu. Lokomotywa wypełniona jest trunkiem, a z jego komina ulatniają się pęcherzyki gazu. W całość wpisana jest nazwa browaru „Kolejowe”. Nazwa browaru ciekawie współgra z nazwą piwa – Kolejowe Bagaże IPAsażerowie. IPA jest również podkreślone w nazwie. Kapsel czarny kolas.

Z tyłu wyszczególniony mamy skład piwa, który opisałem wyżej. Piwo jest pasteryzowane i niefiltrowane. Piwo zostało uwarzone w browarze Maryensztadt. Ekstrakt początkowy tego piwa to 13%, a alkohol 5,2%,

Degustacja:

Przejdźmy do degustacji 13.02.2022, a piwo najlepiej spożyć po 04.02.2022. Co prawda piwo dostałem właśnie czwartego lutego, jednak miałem trochę na głowie przez ten czas i nie było, kiedy się za to zabrać. Jednak jak pokazują moje wcześniejsze doświadczenia i recenzje nie będzie to znacząco wpływać na jakość piwa. Pod warunkiem że piwo było przechowywane odpowiednio, nie mniej porównałbym z świeżą butelką.

Aromat 13/14
Zdecydowany chmielowy aromat. Dominuje tutaj aromat białych owoców i cytrusów. Pomimo przeterminowania piwa pięknie pachnie

Wygląd 5/6
Piana biała, zbita drobnopęcherzykowa. Jest ona wysoka i trwała. Piwo jest złociste, opalizujące

Smak 14/18
Piwo nieco wytrawne. Lekkie, pijalne. Gdyby było nieco więcej ciała, było by prawie jak NEIPA, gdyż jest ono prawie soczkowate. Jest fajnie, chciałbym mieć jednak dla porównania świeże piwo, bo coś mi tutaj nie do końca gra.

Goryczka 4/6
Goryczka lekka, pojawia się po chwili i jest długa. Pozostawia uczucie suchości w ustach to chyba ten Mosaic.

Odczucie w ustach 4/6
Piwo wytrawne. Po dłuższej degustacji jest ono nieco szorstkie w odbiorze. Chodź na początku sprawiało wrażenie raczej gładkiego

Ogólne wrażenie:
Piwo jest bardzo dobre. Chodź, gdyby było świeższe pewnie było by wzorowe. Widać była również wyprzedaż tego piwa w pewnym sklepie. Trzeba przyznać, że w ciężkich czasach zdecydowali się na otwarcie browaru. Pomo wszystko trzymam kciuki za całe Kolejowe, wasze zdrowie!

Suma punktów: 40/50

Interpretacja punktacji:
50-46 Wzorowe
45-40 Bardzo dobre
39-32 Dobre
31-22 Poprawne
21-14 Słabe
< 14 Bardzo słabe

Jak oceniasz to piwo?

Jeśli podobał Ci się ten post polajkuj i obserwuj mój fanpage na Facebook. W ten sposób możesz wyrazić uznanie dla mojej pracy i bardziej mnie zmotywować. Tutaj masz link do profilu. Znajdziesz również widżet po prawej stronie ekranu na komputerze. Kiedy staniesz się obserwatorem na moim profilu to będziesz również informowany na bieżąco o kolejnych postach. 

Mam również Instagram – klik tutaj 

Możesz również uczestniczyć w tworzeniu tego bloga i wesprzeć jego utrzymanie. Dlaczego warto możesz przeczytać tutaj. Wsparcia możesz udzielić dowolną kwotą poprzez zorganizowana Zrzutkęklik” lub zostać mecenasem na Patroniteklik„. Za wsparcie oferuje dedykowane posty, posty sponsorowane na wybrany przez sponsora temat, testowanie gotowych zestawów surowców oraz testowanie autorskich receptur.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *