fbpx
DegustacjePiwne degustacje

Browar Zamkowy Cieszyn – Porter Cieszyński

W momencie, w którym dowiedziałem się, iż będą zamykać Browar Zamkowy Cieszyn, cała brać piwopijców wpadła w lekką panikę. Mi również udzielił się ten strach, podsycany przez kolejne filmy Kopyry #ZostawcieCieszyn. W całej tej panice rzuciłem się na półkę w sklepie i zacząłem kupować różne Portery, Rye Winy, Angielskie Lordy i inne takie. Udało mi się jeszcze zdobyć starego Portera Cieszyńskiego z starą etykietą.

Prostokątna etykieta w jasno beżowym odcieniu, na foncie butelki, która ma półokrągłe wybrzuszenie nad koroną, kojarzącą się raczej dość królewsko. Pod koroną z krzyżem widzimy napis „Autorska receptura zamkowych piwowarów”. Poniżej logo przedstawiające kadzie warzelne z napisem „Warzone w tradycyjny sposób, w browarze zamkowym Cieszyn” Kolejne napisy zdradzają nam podstawowe informacje o piwie jak alkohol 9,8%, BLG 22°, temperatura serwowania 10-12°C. na samym dole etykiety kolejne logo wyróżniające to piwo w konkursie Konkurs piw rzemieślniczych kraft roku 2018. Po prawej stronnie ciemno brązowy pasek, na którym widzimy napisaną nazwę piwa białymi literami Porter Cieszyński. Poniżej napisu widzimy stare piękne logo browaru zamkowego oraz Dopisek Piwo dolnej fermentacji.

Kontr etykieta z kodem QR, nazwą piwa oraz logiem browaru. Znajdziemy tez tam baśń piwną. Najważniejszy jest jednak skład. Skład to słody jęczmienne takie jak pilzneński, monachijski, karmelowy i czekoladowy. Cukier, chmiel i drożdże.

Kapsel czarny, z białym tłem dla loga browaru. Krawatka przedzielona jest na poł na ciemno brązowym tle widzimy napis Piwa Cieszyńskie, to starannie dobrane składniki i pasja warzenia piwa, zaś na białym tle widzimy stare logo browaru.

Degustacja

Piwo możesz zobaczyć w sklepie klikając w ten link Porter Cieszyński

Przejdźmy do degustacji 26.10.2021, a termin upłynął 27.05.2021. Piwo ma prawie 10% alkoholu, więc nie ma to moim zdaniem wielkiego znaczenia, ale zrobię w przyszłości test porównawczy. Szkoda ze nie mam drugiej świeżej butelki przy sobie. Mógłbym porównać warki. Jak się ma stary Cieszyn do nowego Cieszyna.

Aromat 14/14
Aromat słodowy, słodki i karmelowy, lekko winny

Wygląd 6/6
Piana, kremowa, drobnopęcherzykowa.  Jest ona trwała i zbita, bardzo długo się utrzymuje. Piwo jest prawie czarne, widać jednak, że jest klarowne

Smak 17/18
Piwo jest słodowe, po aromacie spodziewałem się czegoś bardziej pełnego. Wyczuwalna lekka palność. Pomimo takiego ekstraktu piwo sprawia wrażenia nieco wytrawnego. Wyczuwalne nuty karmelowe. Alkoholowość wyczuwalna na początku. 

Goryczka 5/6
Goryczka średnia,

Odczucie w ustach 4/6
Piwo jest pełne, gładkie w smaku. Wysycenie może być nieco drażniące, ale jest w porządku,

Ogólne wrażenie:
Piwo jest moim zdaniem wzorowe. Alkohol nie jest zbyt mocno wyczuwalny pomimo tak wysokiej zawartości. Aromat tego piwa jest zniewalający. Całe szczęście ze mam jeszcze jedną butle w zapasie tego sztosa.

Suma punktów: 46/50

Interpretacja punktacji:
50-46 Wzorowe
45-40 Bardzo dobre
39-32 Dobre
31-22 Poprawne
21-14 Słabe
< 14 Bardzo słabe

Fajnie się czyta przy kawie, równie dobrze pisze się przy niej :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podobał Ci się ten post polajkuj i obserwuj mój fanpage na Facebook. W ten sposób możesz wyrazić uznanie dla mojej pracy i bardziej mnie zmotywować. Tutaj masz link do profilu. Znajdziesz również widżet po prawej stronie ekranu na komputerze. Kiedy staniesz się obserwatorem na moim profilu to będziesz również informowany na bieżąco o kolejnych postach. 

Mam również Instagram – klik tutaj 

Możesz również uczestniczyć w tworzeniu tego bloga i wesprzeć jego utrzymanie. Dlaczego warto możesz przeczytać tutaj. Wsparcia możesz udzielić dowolną kwotą poprzez zorganizowana Zrzutkęklik” lub zostać mecenasem na Patroniteklik„. Za wsparcie oferuje dedykowane posty, posty sponsorowane na wybrany przez sponsora temat, testowanie gotowych zestawów surowców oraz testowanie autorskich receptur.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *