fbpx
DegustacjePiwne degustacje

Pinta – Classic – Berliner Weisse Kirsche

Seria klasycznych piw z browaru Pinta. Tym razem Berliner Weisse, pierwszy raz mam do czynienia z piwem w tym stylu. Na ogół nie przepadam za piwami kwaśnymi, chodź kilkukrotnie miło się zaskoczyłem.

Żółto czerwona etykieta piwa, na żółtym tle widzimy nazwę serii Pinta Classics. Nazwę piwa złotymi literami, niemal niewidoczne na tej etykiecie. Po prostu tragedia. Kolejno etykieta z frontu informuje nas, że piwo zostało uwarzone zgodnie z stylem. Jest to lekkie kwaśne piwo z dodatkiem soku z wiśni. Na czerwonym tle znajdujemy pozostałe informacje.

Butelka 500 ml, alkohol 3%, ekstrakt początkowy 8°Blg. Skład piwa woda; słody jęczmienny pilzneński, pszeniczny; chmiele: do kotła: Flex, na whirlpool: Lubelski; blend bakterii Lactobacillus rhamnosus i Lactobacillus plantarum; drożdże: SafAle™ US-05 

Degustacja:

Przejdźmy do degustacji 23.08.2022, a piwo ma datę ważności do 07.04.2023.

Aromat 12/14
Aromat dość nietypowy jak dla mnie. Coś jakby jogurt wiśniowy.

Wygląd 6/6

 Biało różowa średnio trwała piana. Piwo jest wiśniowe, klarowne. Wygląda to bardzo fajnie.

Smak 17/18
Bardzo ciekawy smak, nieco jogurtowy, ale to chyba z aromatu przechodzi. Piwo jest kwaśne i to wyraźnie. Fajnie wchodzi najpierw słodowość i pełnia piwa, potem rozpycha się kwaśność i czuć na końcu wiśnie. Przeszkadza mi nieco ten jogurtowy aromat.

Goryczka 6/6
Goryczki brak, to kwaśność pełni jej funkcje

Odczucie w ustach 5/6
Piwo jest nad wyraz pełne przy tak niskim ekstrakcie. Kwaśność powoduje uczucie sciągania

Ogólne wrażenie:
Jestem pod dobrym wrażeniem tego piwa. Czuć w nim owoce co się bardzo fajnie komponuje z pełnią. Piwo jest lekkie jeśli chodzi o zawartość alkoholu. Nad wyraz pełne przy tak niskim ekstrakcie.   

Suma punktów: 44/50

Interpretacja punktacji:
50-46 Wzorowe
45-40 Bardzo dobre
39-32 Dobre
31-22 Poprawne
21-14 Słabe
< 14 Bardzo słabe

Jeśli podobał Ci się ten post polajkuj i obserwuj mój fanpage na Facebook. W ten sposób możesz wyrazić uznanie dla mojej pracy i bardziej mnie zmotywować. Tutaj masz link do profilu. Znajdziesz również widżet po prawej stronie ekranu na komputerze. Kiedy staniesz się obserwatorem na moim profilu to będziesz również informowany na bieżąco o kolejnych postach. 

Mam również Instagram – klik tutaj 

Możesz również uczestniczyć w tworzeniu tego bloga i wesprzeć jego utrzymanie. Dlaczego warto możesz przeczytać tutaj. Wsparcia możesz udzielić dowolną kwotą poprzez zorganizowana Zrzutkęklik” lub zostać mecenasem na Patroniteklik„. Za wsparcie oferuje dedykowane posty, posty sponsorowane na wybrany przez sponsora temat, testowanie gotowych zestawów surowców oraz testowanie autorskich receptur.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *