fbpx
DegustacjePiwne degustacjestout

Browar Bojanowo – Tropical Stout

Ciekawa nowość znajduje się na moim biurku. Browar Bojanowo we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Piwowarów Domowych uwarzył Tropical Stout.

Zwycięskie piwo zostało uwarzone według receptury Marcina Szarowskiego zwycięzcy Konkursu Piw Domowych zorganizowanych w Bojanowie w kategorii „Tropical Stout”. Spotkałem się z wieloma ciekawymi komentarzami w internecie, dlatego z ciekawości postanowiłem nabyć to cudo. Przekonajmy się czy Internety mówią prawdę.

Frontowa etykieta jest czarna z złotymi obramowaniami. Widzimy na niej logo PSPD, nazwę browaru oraz styl w jakim uwarzono zwycięskie piwo.

Kontr etykieta zawiera nie zbędę informacje o piwie. Alkohol 6,2%, ekstrakt początkowy 15.1%. Skład piwa to woda, słody jęczmienne, pilzneńskim, Red Ale, Caramunich typ I, słód pszeniczny czekoladowy, płatki owsiane, jęczmień palony, chmiel Magnum, drożdże.

Krawatka czarna z złotym paskiem. Logo browaru na niej. Kapsel biały firmowy.

Degustacja:

Przejdźmy do degustacji 15.11.2021, rozlew do 18.10.2023.

Aromat 4/14

Naprawdę? Aromat zjełczałego masła, maślanki? Trochę kawy i gorzkiej czekolady

Wygląd 3/6
Czarne, nieprzejrzyste. Piany niemal brak.

Smak 4/18
śmietanka, popcorn, trochę palonych nut, kawowych, gorzkiej czekolady

Goryczka 5/6
Goryczka średnia, odpowiednio kontruje całe piwo

Odczucie w ustach 5/6
Piwo jest pełne, gładkie, niemal tłuste.  

Ogólne wrażenie:
Jestem pod ogromnym wrażeniem tego piwa. Nie spodziewałem się takich doznań.  Bardzo fajne piwo do filmu, gdyż po otwarciu piwa, nie mamy potrzeby by udać się po popcorn. Kolejnym wrażeniem dość nie bywałym jest uczucie, jakby ktoś do filiżanki śmietanki dodał nieco kawy. Piwo sprawa wrażenie niemal tłustego. Jakoś jednak wypić się da.

Suma punktów: 21/50

Interpretacja punktacji:
50-46 Wzorowe
45-40 Bardzo dobre
39-32 Dobre
31-22 Poprawne
21-14 Słabe
< 14 Bardzo słabe

Fajnie się czyta przy kawie, równie dobrze pisze się przy niej :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podobał Ci się ten post polajkuj i obserwuj mój fanpage na Facebook. W ten sposób możesz wyrazić uznanie dla mojej pracy i bardziej mnie zmotywować. Tutaj masz link do profilu. Znajdziesz również widżet po prawej stronie ekranu na komputerze. Kiedy staniesz się obserwatorem na moim profilu to będziesz również informowany na bieżąco o kolejnych postach. 

Mam również Instagram – klik tutaj 

Możesz również uczestniczyć w tworzeniu tego bloga i wesprzeć jego utrzymanie. Dlaczego warto możesz przeczytać tutaj. Wsparcia możesz udzielić dowolną kwotą poprzez zorganizowana Zrzutkęklik” lub zostać mecenasem na Patroniteklik„. Za wsparcie oferuje dedykowane posty, posty sponsorowane na wybrany przez sponsora temat, testowanie gotowych zestawów surowców oraz testowanie autorskich receptur.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *