fbpx
Browar Zamkowy CieszynDegustacjeKoźlak

Browar Zamkowy Cieszyn – Koźlak dubeltowy

W oczekiwaniu na premierę w piwa stylu 𝐑𝐚𝐮𝐜𝐡𝐛𝐨𝐜𝐤 z Browaru Zamkowego, postanowiłem sięgnąć po Koźlaka dubeltowego. Ciekawy jestem tej wędzonki z Cieszyna.

Skupiając się na omawianym piwie zacznijmy od prostej etykiety, która jest biało czerwona. Na białym tle odnajdujemy logo browaru oraz nazwę piwa. Widzimy również głowy dwóch koziołków skierowanych w przeciwne strony.

Na czerwonym tle widzimy podstawowe informacje o piwie jak barwa 50 EBC, goryczka 23 IBU, ekstrakt początkowy 20 º Plato oraz alkohol 8,9%

Z tyłu widzimy informacje o składzie piwa: woda, słody jęczmienne (pilzneński, monachijski, wiedeński, karmelowy), chmiel, drożdże. Piwo dolnej fermentacji. Temperatura serwowania to od 10-12 stopni Celsjusza. Piwo jest niezwykle kaloryczne, gdyż jedna butelka to aż 395 kcal!!!.

Kapsel czarny firmowy, krawatka biało czerwona z rzymską cyfrą II

Ze strony dowiadujemy się, że jest to receptura nr II więc nie jest to oryginał sprzed lat, który piliśmy. Zresztą piwa długo nie było na półkach więc mamy ścieżynkę.

Degustacja:

Przejdźmy do degustacji 16.11.2021, rozlew do 22.03.2024.

Aromat 12/14

Aromat winny, może co nieco śliwki jest wyczuwalny. Delikatnie wyczuwalny alkohol

Wygląd 6/6
Piwo o bursztynowej barwie, bardzo klarowne. Piana wysoka, zbita długo się utrzymuje o kremowej barwie.

Smak 18/18
Pełne, słodowe, lekko winne, nuty śliwki, posmak słodkiej czekolady, trochę gubię się w tych smakach i aromatach. Jest pychota!

Goryczka 6/6
Goryczka słaba

Odczucie w ustach 5/6
Piwo jest pełne, gładkie. Bardzo przyjemne wysycenie, niemal pod azot podchodzące

Ogólne wrażenie:
Bardzo dobre piw, ale naprawdę bardzo. Piłem je kiedyś i tak średnio mi podeszło. Widać, że poprawili coś zdecydowanie na plus!  

Suma punktów: 47/50

Interpretacja punktacji:
50-46 Wzorowe
45-40 Bardzo dobre
39-32 Dobre
31-22 Poprawne
21-14 Słabe
< 14 Bardzo słabe

Fajnie się czyta przy kawie, równie dobrze pisze się przy niej :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podobał Ci się ten post polajkuj i obserwuj mój fanpage na Facebook. W ten sposób możesz wyrazić uznanie dla mojej pracy i bardziej mnie zmotywować. Tutaj masz link do profilu. Znajdziesz również widżet po prawej stronie ekranu na komputerze. Kiedy staniesz się obserwatorem na moim profilu to będziesz również informowany na bieżąco o kolejnych postach. 

Mam również Instagram – klik tutaj 

Możesz również uczestniczyć w tworzeniu tego bloga i wesprzeć jego utrzymanie. Dlaczego warto możesz przeczytać tutaj. Wsparcia możesz udzielić dowolną kwotą poprzez zorganizowana Zrzutkęklik” lub zostać mecenasem na Patroniteklik„. Za wsparcie oferuje dedykowane posty, posty sponsorowane na wybrany przez sponsora temat, testowanie gotowych zestawów surowców oraz testowanie autorskich receptur.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *