fbpx
DegustacjeHelles

Browar Schlenkerla – Helles Lagerbier

W lidu pojawiło się piwo uwarzone w stylu Helles. Jeszcze nie piłem tego piwa w Polsce, najczęściej spotykałem je w Austrii i bardzo mi podchodziło. To samo piwo udało mi się spotkać również rok później w sklepie specjalistycznym w Rzeszowie.

Piwo zostało uwarzone w browarze Heller-Brau w Bambergu po szyldem Schlenkerla. Co mnie zaskoczyło dystrybutorem tego piwa w Polsce jest Browar Pinta. Piwna baśń opowiada nam historie browaru i słodowni Schlenkerla i nieco się zmartwiłem, Helles będzie nieco wędzony. Bardzo rzadko podchodzą mi piwa tego typu. Chyba najlepszą wędzonką dla mnie jaką piłem ostatnio to piwo pochodzące z  Browaru Maltgarden Rauchbock. Dalej z kontr etykiety dowiadujemy się, że piwo jest filtrowane i jasne. W skład piwa wchodzą słody jęczmienne, woda i drożdże oraz chmiel. Alkohol przyjemny 4,3%. Butelka 500 ml. Z sklepu internetowego dowiadujemy się ze piwo ma 30 IBU oraz 11° BLG Zaczęliśmy od kontr etykiety przejdźmy do frontu. Mam tu bardzo ładna etykietę, która kojarzy się z pięknym letnim niebem. Widzimy na niej nazwę piwa, nazwę browaru odraz pieczęć. Krawatka jest również przyjemna dla oka i przedstawiona jest na niej słodownia i browar w Bambergu najpewniej. Kapsel biały z wizerunkiem jegomościa w kapeluszu z kuflem pełnym piwa oraz nazwą kopani Schlenkerla

Degustacja:

Przejdźmy do degustacji 10.11.2022, a piwo ma datę ważności do lipca 2023 roku

Aromat 14/14
Słodowy, delikatne nuty kwiatowe pochodzące od chmieli. Wędzonki brak hura!

Wygląd 6/6
Piękna biała wysoka i zbita piana. Utrzymuje się oba bardzo długo. Piwo jest klarowne widzimy w nim pięknie unoszące się pęcherzyki gazu. Ah te filtry.

Smak 17/18
Szukam tej szynki, boczku czy innej wędzonki w smaku i może coś czuje, ale chyba to osypki które leżą obok. Czysty profil smakowy jak dla mnie. Nuda, nic się nie dzieje, no piękne piwo. Jednak jest, po kilku chwilach gdzieś s tyłu przebija się wędzoność tego piwa. Nie jest ona nachalna, raczej delikatne muśniecie. Ktoś kto o tym nie będzie myślał pewnie nawet nie zwróci uwagi.

Goryczka 6/6
Goryczka średnia, jest ok czuć też posmak chmieli

Odczucie w ustach 5/6
Piwo pomimo niskiego ekstraktu nie jest wodniste. Wysycenie nieco drażniące.

Ogólne wrażenie:
No cóż im bardziej wyczytywałem się w opis tego piwa i czytałem więcej jak ono powstaje to miałem coraz to większe uprzedzenia wobec tego piwa. Jednak piwo okazało się bardzo fajne. Wędzonka jest ale taka jakby jej nie było. Może lekko przegazowane jest to piwo i lekko wzdyma. Ale nie jest to tragedia.

Suma punktów: 48/50

Interpretacja punktacji:
50-46 Wzorowe
45-40 Bardzo dobre
39-32 Dobre
31-22 Poprawne
21-14 Słabe
< 14 Bardzo słabe

Fajnie się czyta przy kawie, równie dobrze pisze się przy niej :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podobał Ci się ten post polajkuj i obserwuj mój fanpage na Facebook. W ten sposób możesz wyrazić uznanie dla mojej pracy i bardziej mnie zmotywować. Tutaj masz link do profilu. Znajdziesz również widżet po prawej stronie ekranu na komputerze. Kiedy staniesz się obserwatorem na moim profilu to będziesz również informowany na bieżąco o kolejnych postach. 

Mam również Instagram – klik tutaj 

Możesz również uczestniczyć w tworzeniu tego bloga i wesprzeć jego utrzymanie. Dlaczego warto możesz przeczytać tutaj. Wsparcia możesz udzielić dowolną kwotą poprzez zorganizowana Zrzutkęklik” lub zostać mecenasem na Patroniteklik„. Za wsparcie oferuje dedykowane posty, posty sponsorowane na wybrany przez sponsora temat, testowanie gotowych zestawów surowców oraz testowanie autorskich receptur.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *