fbpx
Browar Zamkowy CieszynDegustacjeKoźlak

Browar Zamkowy – Rauchbock – Grand Champion 2022

Premiera Piwa już za trzy dni, a mi już udało się zdobyć piwo u lokalnego badylarza w Cieszynie. Jestem dość zaskoczony, bo limitowanego lagera nie mogłem przez miesiąc znaleźć w całym Cieszynie. Skrzyneczki z otwieraczem też bardzo długo nie było, a tu o! Taka niespodzianka!

Butelka zawiera 330 mililitrów wędzonego koźlaka, grand czepiona 2022 uwarzonego według receptury Mateusza Haberki z Browaru Haberka. Tło etykiety jest brązowe, pośrodku zaś znajduje się duża czaszka kozła. U góry widzimy logo browaru Zamkowego, poniżej nazwę piwa. Widzimy również podstawowe informacje o piwie: Alkohol 7,8%, Ekstrakt 17,5⁰Plato, Barwa 48 EBC, a goryczka 30 IBU.

Z tyły zaś widzimy skład piwa: woda, słód jęczmienny (wędzony Steinbach, pilzneńskim Caramunich, Caraaroma, Specjal B), chmiel (Magnum), drożdże. Sto mililitrów trunku zawiera 64 kcal.

Krawatka brązowa z nazwą piwa i rzymską cyfrą LXVI, kapsel czarny z logiem browaru.

Degustacja:

Przejdźmy do degustacji 07.12.2022, rozlew do 21.12.2030.

Aromat 12/14

Aromat wędzony, ale nie przykry. Przebija się również aromat śliwki   

Wygląd 6/6
Piękna bursztynowa barwa, piwo jest klarowne. Piana ku mojemu zaskoczeniu dość trwała, beżowa, drobnopęcherzykowa.  

Smak 17/18
Wędzonka oczywiście na pierwszym planie, jednak przechodzi ona lekko w posmak chmielu i suszonych owoców czy nawet ziół. Samo piwo wydaje się dość pełne na pierwszy rzut oka. Jednak po dłuższej degustacji jest dość wytrawne i lekkie. Sam dość wysoki alkohol nie jest nawet wyczuwalny ani nie rozgrzewa, za co pełen szacunek w stronę browaru. Jeśli w swoich trunkach potrafią przykryć alkoholowość to dla mnie duży plus.

Wędzonka jest, ale bardziej podkreśla ona charakter piwa niż przesadnie dominuje. Dla osoby, która nie przepada, a nawet wręcz nie lubi wędzonych piw to piwo, może skłonić to spróbowania innych piw o takiej tematyce

Goryczka 5/6
Niby 30 IBU, a nic nie czuje. Raczej niska

Odczucie w ustach 6/6
Piwo wydaje się pełne po pierwszym łyku, jednak w trakcie degustacji okazuje się dość wytrawne. Wysycenie średnioniskie

Ogólne wrażenie:
Jestem naprawdę pozytywnie zaskoczony. Jak wspominałem wcześniej nie przepadam za wędzonymi piwami. Jednak po spróbowaniu tego piwa jestem skłonny sięgnąć po inne wędzone piwo, pod warunkiem, że zostanie ono uwarzone w Cieszynie.  Co najważniejsze wędzonka nie jest zalegająca, to nie jest typowa szynka czy boczek. Mamy tu naprawdę dużo smaków, w tym piwie się dzieje!    

Suma punktów: 46/50

Interpretacja punktacji:
50-46 Wzorowe
45-40 Bardzo dobre
39-32 Dobre
31-22 Poprawne
21-14 Słabe
< 14 Bardzo słabe

Fajnie się czyta przy kawie, równie dobrze pisze się przy niej :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podobał Ci się ten post polajkuj i obserwuj mój fanpage na Facebook. W ten sposób możesz wyrazić uznanie dla mojej pracy i bardziej mnie zmotywować. Tutaj masz link do profilu. Znajdziesz również widżet po prawej stronie ekranu na komputerze. Kiedy staniesz się obserwatorem na moim profilu to będziesz również informowany na bieżąco o kolejnych postach. 

Mam również Instagram – klik tutaj 

Możesz również uczestniczyć w tworzeniu tego bloga i wesprzeć jego utrzymanie. Dlaczego warto możesz przeczytać tutaj. Wsparcia możesz udzielić dowolną kwotą poprzez zorganizowana Zrzutkęklik” lub zostać mecenasem na Patroniteklik„. Za wsparcie oferuje dedykowane posty, posty sponsorowane na wybrany przez sponsora temat, testowanie gotowych zestawów surowców oraz testowanie autorskich receptur.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *