fbpx
CzechyDegustacjeLager

Browar Zichovec – Krahulik Světlý Ležák

Jasne pełne z browaru Zichovec. Ekstrakt początkowy piwa to 12, a alkohol 5,1%. Wszystko to widać na frontowej pomarańczowej etykiecie znajdującej się na butelce 750 ml. Całkiem spora butelka

Na kontr etykiecie widzimy podstawowe informacje o piwie jak skład: Voda, ječné slady, chmelové produkty. Czyli na nasze Woda, jęczmień słodowany, produkty chmielowe. Szkoda ze nie wymienili tych produktów chmielowych.

Biały kapsel z logiem browaru.

Degustacja:

Przejdźmy do degustacji 02.09.2021, a piwo ma datę ważności do 29.12.2022

Aromat 14/14
Aromat słodowy, bardzo czysty

Wygląd 6/6
Wysoka zbita biała piana. Utrzymuje się długo. Barwa złocista, piwo klarowne

Smak 16/18
W smaku wyczuwalna słodowość, z nutką korzenny przypraw i kwiatów. Na początku uderza pełnia słodowość jednak finisz jest nieco wytrawny.

Goryczka 6/6
Goryczka średnia, przyjemna zdecydowanie czeska

Odczucie w ustach 6/6
Piwo przyjemne, pełne. Wysyceni odpowiednie

Ogólne wrażenie:
Jasne pełne jakie chciałbym zawsze móc kupić kiedy mam tylko na to ochotę.  

Suma punktów: 48/50

Interpretacja punktacji:
50-46 Wzorowe
45-40 Bardzo dobre
39-32 Dobre
31-22 Poprawne
21-14 Słabe
< 14 Bardzo słabe

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podobał Ci się ten post polajkuj i obserwuj mój fanpage na Facebook. W ten sposób możesz wyrazić uznanie dla mojej pracy i bardziej mnie zmotywować. Tutaj masz link do profilu. Znajdziesz również widżet po prawej stronie ekranu na komputerze. Kiedy staniesz się obserwatorem na moim profilu to będziesz również informowany na bieżąco o kolejnych postach. 

Mam również Instagram – klik tutaj 

Możesz również uczestniczyć w tworzeniu tego bloga i wesprzeć jego utrzymanie. Dlaczego warto możesz przeczytać tutaj. Wsparcia możesz udzielić dowolną kwotą poprzez zorganizowana Zrzutkęklik” lub zostać mecenasem na Patroniteklik„. Za wsparcie oferuje dedykowane posty, posty sponsorowane na wybrany przez sponsora temat, testowanie gotowych zestawów surowców oraz testowanie autorskich receptur.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *