fbpx
DegustacjePiwne degustacjePorter Bałtycki

Browar Książęce – Porter Bałtycki

Etykieta na półlitrowej butelce jest w ciemnych barwach, widzimy na niej logo browaru oraz nazwę piwa. Tłem dla nazwy piwa jest rycina przedstawiająca port. Poniżej widzimy nazwę stylu piwa oraz podstawowe informacje o piwie. Alkohol 8% obj. ekstrakt 20% wag. goryczka 30 IBU.

Kontr etykieta zawiera podstawowe informacje o piwie. Skład to woda, słody jęczmienne (20%): pilzneński, monachijski, karmelowy aromatyczny i palony, chmiel goryczkowy, chmiel aromatyczny odmian Lubelski i Marynka. Polecane szkło to sniffer.

Porter polecany jest do  wołowiny, pieczonych mięs i deserów czekoladowych. Polecana temperatura to 10 – 12 stopni Celsjusza.

Krawatka czarna z logiem browaru, zawiera informacje o browarze, oraz kaloryczności piwa: 75 KCAL w  100 mililitrach. Kapsel czarny z logiem browaru.

Degustacja:

Przejdźmy do degustacji 15.09.2021, a piwo ma datę ważności do 23.02.2024

Aromat 14/14

Kawowy i czekoladowy, lekko waniliowy.

Wygląd 6/6
Piwo czarne, jednak jest nieco przejrzyste i klarowne. Piana kremowa, drobnopęcherzykowa, zbita, Utrzymuje się długo

Smak 18/18
W smaku kawa, gorzka czekolada. Bardzo przyjemne piwo. Nie wyczuwalny alkohol, wydaje się dobrze ułożone. Nie jest palone jak przy RISIE

Goryczka 6/6
Goryczka słaba,

Odczucie w ustach 5/6
Piwo jest gładkie, przyjemnie wysycone. Wszystko gra i buczy

Ogólne wrażenie:
Bardzo dobry porter, może z dolnych widełek jeśli chodzi o ekstrakt i alkohol. Jednak nie chodzi o to by był mocny, a o to by był smaczny.  

Suma punktów: 49/50

Interpretacja punktacji:
50-46 Wzorowe
45-40 Bardzo dobre
39-32 Dobre
31-22 Poprawne
21-14 Słabe
< 14 Bardzo słabe

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podobał Ci się ten post polajkuj i obserwuj mój fanpage na Facebook. W ten sposób możesz wyrazić uznanie dla mojej pracy i bardziej mnie zmotywować. Tutaj masz link do profilu. Znajdziesz również widżet po prawej stronie ekranu na komputerze. Kiedy staniesz się obserwatorem na moim profilu to będziesz również informowany na bieżąco o kolejnych postach. 

Mam również Instagram – klik tutaj 

Możesz również uczestniczyć w tworzeniu tego bloga i wesprzeć jego utrzymanie. Dlaczego warto możesz przeczytać tutaj. Wsparcia możesz udzielić dowolną kwotą poprzez zorganizowana Zrzutkęklik” lub zostać mecenasem na Patroniteklik„. Za wsparcie oferuje dedykowane posty, posty sponsorowane na wybrany przez sponsora temat, testowanie gotowych zestawów surowców oraz testowanie autorskich receptur.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *