fbpx
DegustacjePilzner

Browar Tenczynek – Pils

Fajna prosta etykieta. Widzimy na białej kartce nazwę browaru wraz z logiem. Na zielonym pasku widzimy nazwę piwa „PILS” – który jest jednocześnie stylem w jakim go uwarzono. Piwo z serii piw regionalnych, alkohol 5,4%, butelka 500ml. Widzimy również rycinę zabytkowego browaru, oraz nazwisko piwowara, lecz trudno rozczytać.

Kontr etykieta zawiera podstawowe informacje o piwie. Skład: woda; słody jęczmienne: pilzneński, karmelowy jasny (Crystal Maple). Chmiele wykorzystane w tym piwie to Marynka, Hallertauer Mittelfrüh oraz drożdże dolnej fermentacji. Znajdziemy też tam piwną baśń, nazwę oraz logo browaru. Na stronie podany jest również ekstrakt początkowy 12,5%

Degustacja:

Przejdźmy do degustacji 10.11.2021, a piwo ma datę ważności do 22.03.2022

Aromat 12/14
Aromat słodowy

Wygląd 3/6
Piana niska, biała, drobnopęcherzykowa, szybko opada. Po schłodzeniu piwo stało się mętne. Jak na pilsa to powinno być one klarowne

Smak 15/18
Piwo jest pełne, słodowe.

Goryczka 4/6
Goryczka słaba, nieco więcej mogło jej być.  Jednak po kliku łykach staje się lepsza

Odczucie w ustach 5/6
Piwo pełne i solidne, wysycenie odpowiednie.

Ogólne wrażenie:
Piwo jest dobre, pijalne. Ale jak na pilsa, to czegoś tutaj brakuje. Najbardziej uderza mnie ta mętność. Nawet moje domowe pilsy potrafią być niemal przezroczyste.

Suma punktów: 39/50

Interpretacja punktacji:
50-46 Wzorowe
45-40 Bardzo dobre
39-32 Dobre
31-22 Poprawne
21-14 Słabe
< 14 Bardzo słabe

Fajnie się czyta przy kawie, równie dobrze pisze się przy niej :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podobał Ci się ten post polajkuj i obserwuj mój fanpage na Facebook. W ten sposób możesz wyrazić uznanie dla mojej pracy i bardziej mnie zmotywować. Tutaj masz link do profilu. Znajdziesz również widżet po prawej stronie ekranu na komputerze. Kiedy staniesz się obserwatorem na moim profilu to będziesz również informowany na bieżąco o kolejnych postach. 

Mam również Instagram – klik tutaj 

Możesz również uczestniczyć w tworzeniu tego bloga i wesprzeć jego utrzymanie. Dlaczego warto możesz przeczytać tutaj. Wsparcia możesz udzielić dowolną kwotą poprzez zorganizowana Zrzutkęklik” lub zostać mecenasem na Patroniteklik„. Za wsparcie oferuje dedykowane posty, posty sponsorowane na wybrany przez sponsora temat, testowanie gotowych zestawów surowców oraz testowanie autorskich receptur.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *