fbpx
DegustacjeIPA

Browar Pinta – Hop Pokus

Hop Pokus Black IPA to reaktywacja popularnego piwa z browaru Pinta o nazwie Hopus Pokus. Receptura piwa została odświeżona i delikatnie zmieniona, aromaty kawy i czekolady zostały zminimalizowane, a zaakcentowano nuty żywiczno-iglaste.

Etykieta półlitrowej butelki jest ładna i prosta. Widzimy na niej odświeżone logo browaru. Na czarnym tle widzimy nieco kanciasty rysunek szyszki chmielowej. Na tym wszystkim widzimy nazwę piwa Hop Pokus oraz styl w jaki uwarzono to piwo – Black IPA.

Z tyłu zawarto bardzo mało informacji. Zauważyć można, że ostatnio na etykietach z tyłu jest coraz to mniej informacji o składzie piwa, na szczęście informacje te można znaleźć na stronie Browaru, która tymczasowo nie działa. Z czego to wynika? Na to pytanie już odpowiadał Tomek Kopyra na swoim blogu. Przyczyną takiego stanu rzeczy są istniejące przepisy, które weryfikują przedstawiony skład na etykiecie z stanem właściwym danego piwa. Nie będę się rozpisywać się tutaj na ten temat.

Z etykiety dowiadujemy się naprawdę niewiele. Alkohol to 6,8%, Ekstrakt początkowy to 16,5°BLG. Piwo jest pasteryzowane, nie filtrowane, Ma hebanowa barwę i ma cytrusowo sosnowy aromat. No czary mary. Jak alergeny wypisano słód jęczmienny.

Skład piwa:

Słody: słody jęczmienne: pilzneński, monachijski, Carafa® Special typ II, Carared®, Carapils®

Chmiel:

chmiele: do kotła: Flex®, na whirlpool: Simcoe®, Chinook, na zimno do tanku: Cascade, Simcoe, Chinook; Sinamar®.

Degustacja:

Przejdźmy do degustacji 20.11.2021, a piwo ma datę ważności do 05.07.2021

Aromat 14/14
Chmielowy, cytrusowy bardzo przyjemny. Z butelki jednak unosi się jeszcze aromat alkoholu i lekki przypalany aromat.

Wygląd 6/6
Piana wysoka, kremowa, trwała i drobno pęcherzykowa. Taka nieco majestatyczna. Piwo jest czarne, nieprzeniknione wręcz, gdzieś tam na obrzeżach są hebanowe smugi. Czyli jest klarowne.

Smak 15/18
Piwo jest pełne, słodowe, chmielowe. Wyczuwalny jest również alkohol. Aromaty cytrusowe, i żywiczne są mocno wyczuwalne, jednak tych iglaków to już tak nie czuć.

Goryczka 4/6
Goryczka mocna, utrzymująca się długo, nieco piecze

Odczucie w ustach 4/6
Piwo pełne i solidne, Wysycenie odpowiednie. Piwo jest gęste, gładkie.

Ogólne wrażenie:
Piwo sprawia wrażenie mocnego, wręcz czekałem, aż alkohol zacznie rozgrzewać.  

Suma punktów: 43/50

Interpretacja punktacji:
50-46 Wzorowe
45-40 Bardzo dobre
39-32 Dobre
31-22 Poprawne
21-14 Słabe
< 14 Bardzo słabe

Fajnie się czyta przy kawie, równie dobrze pisze się przy niej 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podobał Ci się ten post polajkuj i obserwuj mój fanpage na Facebook. W ten sposób możesz wyrazić uznanie dla mojej pracy i bardziej mnie zmotywować. Tutaj masz link do profilu. Znajdziesz również widżet po prawej stronie ekranu na komputerze. Kiedy staniesz się obserwatorem na moim profilu to będziesz również informowany na bieżąco o kolejnych postach. 

Mam również Instagram – klik tutaj 

Możesz również uczestniczyć w tworzeniu tego bloga i wesprzeć jego utrzymanie. Dlaczego warto możesz przeczytać tutaj. Wsparcia możesz udzielić dowolną kwotą poprzez zorganizowana Zrzutkęklik” lub zostać mecenasem na Patroniteklik„. Za wsparcie oferuje dedykowane posty, posty sponsorowane na wybrany przez sponsora temat, testowanie gotowych zestawów surowców oraz testowanie autorskich receptur.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *