fbpx
Poradniki

Czy osoba chora na cukrzycę może jeść miód?

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Osoby z cukrzycą często starają się dokładnie kontrolować swoją dietę, aby utrzymać odpowiedni poziom glukozy we krwi. Miód, słodki i aromatyczny produkt, budzi jednak kontrowersje wśród osób z cukrzycą. Czy osoba cierpiąca na cukrzycę może jeść miód? W tym artykule przyjrzymy się dostępnym badaniom naukowym, aby poznać odpowiedź na to pytanie.

Rola cukru w cukrzycy

Przed przejściem do omawiania miody w diecie osób z cukrzycą, warto zrozumieć rolę cukru w tej chorobie. Cukrzyca to stan, w którym organizm nie jest w stanie prawidłowo przetwarzać glukozy, prowadząc do podwyższonego poziomu cukru we krwi. W przypadku cukrzycy typu 1, organizm nie produkuje wystarczającej ilości insuliny, podczas gdy w cukrzycy typu 2 organizm nie jest w stanie prawidłowo wykorzystać insuliny.

Wpływ miodu na poziom cukru we krwi

Badania naukowe sugerują, że miód ma nieco mniejszy wpływ na poziom cukru we krwi w porównaniu do cukru stołowego. Miód zawiera różne cukry, takie jak glukoza i fruktoza, które są stopniowo uwalniane do krwiobiegu. To powolne uwalnianie może pomóc uniknąć gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi, który jest niekorzystny dla osób z cukrzycą.

Ponadto, miód zawiera również substancje takie jak polifenole, które wykazują działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Te właściwości mogą wpływać na poprawę wrażliwości na insulinę i ogólną kontrolę poziomu cukru we krwi. Jednak efekty te nie są jeszcze w pełni zrozumiane i wymagają dalszych badań.

Wybór odpowiedniego miodu

Jeśli osoba z cukrzycą chce spożywać miód, ważne jest, aby wybierać odpowiedni rodzaj miodu. Niektóre odmiany miodu mają niższy indeks glikemiczny niż inne, co oznacza, że ​​mają mniejszy wpływ na poziom cukru we krwi. Przykładem jest miód manuka, który ma niski indeks glikemiczny i jest bogaty w składniki odżywcze. Innym rodzajem miodu o niższym indeksie glikemicznym jest miód akacjowy. Jest on łagodny w smaku i posiada właściwości antybakteryjne. Ważne jest jednak, aby spożywać miód umiarkowanie, nawet jeśli ma niższy indeks glikemiczny, ponieważ wciąż zawiera cukry.

Ważne jest również, aby pamiętać, że każda osoba z cukrzycą może reagować inaczej na różne pokarmy. Dlatego zawsze zaleca się konsultację z lekarzem lub dietetykiem przed wprowadzeniem miodu do diety.

Zalecenia dotyczące spożycia miodu dla osób z cukrzycą:

Pomimo korzystnych właściwości miodu, osoby z cukrzycą powinny zachować ostrożność przy jego spożywaniu. Oto kilka zaleceń dotyczących spożycia miodu:

1. Monitoruj ilość spożywanego miodu: W przypadku spożywania miodu, kontrola ilości jest kluczowa. Należy unikać nadmiernego spożycia, ponieważ może to prowadzić do gwałtownego wzrostu poziomu glukozy we krwi.

2. Wybieraj miód o niskim indeksie glikemicznym (IG): Niektóre odmiany miodu mają niższy IG niż inne. Miody o niższym IG powodują mniejszy wzrost poziomu glukozy we krwi po spożyciu. Przykładem takiego miodu jest miód manuka.

3. Konsultuj się z lekarzem lub dietetykiem: Jeśli masz cukrzycę i zastanawiasz się, czy możesz spożywać miód, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem lub dietetykiem. Będą oni w stanie dostosować zalecenia żywieniowe do Twojej sytuacji indywidualnej.

4. Uwzględnij miód w całkowitej ilości węglowodanów: Osoby z cukrzycą powinny monitorować całkowitą ilość spożywanych węglowodanów, w tym również z miodu. Miód może być uwzględniony jako źródło węglowodanów w ramach całkowitego planu żywieniowego.

Ciastko czy miód, co powinien wybrać osoba chora na cukrzyce

Wybór pomiędzy miodem a ciastkiem zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj cukrzycy, cel odżywiania, preferencje smakowe i ogólny stan zdrowia osoby z cukrzycą. Oto dodatkowy akapit, który mnie proszono poruszający ten temat:

Wybór między miodem a ciastkiem dla osoby z cukrzycą może być trudny, ponieważ oba produkty zawierają cukry. Jednak z perspektywy wartości odżywczych i wpływu na poziom cukru we krwi, miód może być lepszym wyborem niż tradycyjne ciastka.

Miód, pomimo że zawiera cukry, ma dodatkowe korzyści dla zdrowia. Jest bogaty w przeciwutleniacze, minerały i inne składniki odżywcze. Ponadto, badania sugerują, że miód ma mniejszy wpływ na poziom cukru we krwi w porównaniu do cukru stołowego.

Z drugiej strony, większość ciastek zawiera dużą ilość prostej glukozy i tłuszczów trans, które mogą przyczynić się do wzrostu poziomu cukru we krwi i pogorszenia kontroli cukrzycy. Ciastka często mają również niską wartość odżywczą i mogą przyczynić się do nadwagi i innych problemów zdrowotnych.

Mimo że miód może być lepszym wyborem niż ciastko dla osoby z cukrzycą, ważne jest spożywanie go z umiarem. Nadal dostarcza on kalorie i węglowodany, które mogą wpływać na poziom cukru we krwi. Dlatego zawsze warto konsultować się z lekarzem lub dietetykiem w celu ustalenia odpowiednich porcji i dopasowania miodu do indywidualnych potrzeb dietetycznych.

Podsumowując, miód może być bardziej korzystnym wyborem dla osoby z cukrzycą niż tradycyjne ciastka, ale ważne jest spożywanie go z umiarem i uwzględnienie go w całej zrównoważonej diecie dla cukrzyków.

Zachęcam również do konsultacji z lekarzem lub dietetykiem, aby uzyskać indywidualne porady dotyczące diety, uwzględniające specyficzne potrzeby zdrowotne i preferencje żywieniowe osoby z cukrzycą.

Podsumowanie

Miód może być spożywany przez osoby chore na cukrzycę, ale z umiarem i w ramach zaleceń lekarza. Wybór miodu o niższym indeksie glikemicznym, takim jak miód manuka czy akacjowy, może być bardziej korzystny dla utrzymania stabilnego poziomu cukru we krwi. Jednak nadal istnieje potrzeba dalszych badań w celu lepszego zrozumienia wpływu miodu na cukrzycę.

Bibliografia:

  1. Abdulrhman MM, El-Hefnawy MH, Aly RH, Shatla RH, Mamdouh RM, Mahmoud DM. Metabolic effects of honey in type 1 diabetes mellitus: a randomized crossover pilot study. J Med Food. 2013;16(1):66-72.  
  2. Bahrami M, et al. Honey and metabolic disorders: Recent advances. Food Chem Toxicol. 2020;146:111824.
  3. Bao Y, et al. Effects of honey in patients with diabetes mellitus: A systematic review. J Diabetes Res. 2014;2014:359590.
  4. Erejuwa OO, et al. Honey: a novel antidiabetic agent. Int J Biol Sci. 2012;8(6):913-934.
  5. Erejuwa OO, Sulaiman SA, Wahab MS, Sirajudeen KN, Salleh MS, Gurtu S. Comparison of antioxidant effects of honey, glibenclamide, metformin, and their combinations in the kidneys of streptozotocin-induced diabetic rats. Int J Mol Sci. 2011;12(1):829-843.
  6. Erejuwa OO. The effect of honey in diabetes mellitus: a systematic review. J Diabetes Metab Disord. 2014;13:43.
  7. Gul M, et al. A review on the relationship between honey and diabetes: how can it help in diabetes prevention and management? J Food Biochem. 2019;43(4):e12864.
  8. Johnston CA, Gaas CA. Vinegar: medicinal uses and antiglycemic effect. MedGenMed. 2006;8(2):61.
  9. Samarghandian S, et al. Honey and Health: A Review of Recent Clinical Research. Pharmacognosy Res. 2017;9(2): 121 – 131

Fajnie się czyta przy kawie, równie dobrze pisze się przy niej :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podobał Ci się ten post polajkuj i obserwuj mój fanpage na Facebook. W ten sposób możesz wyrazić uznanie dla mojej pracy i bardziej mnie zmotywować. Tutaj masz link do profilu. Znajdziesz również widżet po prawej stronie ekranu na komputerze. Kiedy staniesz się obserwatorem na moim profilu to będziesz również informowany na bieżąco o kolejnych postach. 

Mam również Instagram – klik tutaj 

Możesz również uczestniczyć w tworzeniu tego bloga i wesprzeć jego utrzymanie. Dlaczego warto możesz przeczytać tutaj. Wsparcia możesz udzielić dowolną kwotą poprzez zorganizowana Zrzutkęklik” lub zostać mecenasem na Patroniteklik„. Za wsparcie oferuje dedykowane posty, posty sponsorowane na wybrany przez sponsora temat, testowanie gotowych zestawów surowców oraz testowanie autorskich receptur.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *