fbpx
NEIPAWawrzyniec

Browar Wawrzyniec – New England IPA

Dziś wróciłem z wakacji w Pieninach, z których postaram się zdać obszerną relację niebawem. Po pięciu dniach intensywnego odpoczynku wcale nie chciało się wracać do domu. Jednak na pocieszenie w domu czekała na mnie paczka z jednego z browarów. Paczka dość ciężka ku mojemu zaskoczeniu, dlatego czym prędzej chciałem ją otworzyć.

Wewnątrz paczki czekało na mnie jedenaście piw! Oraz piękna szklanka o pojemności 400 ml. Szkło od razu poleciała do zlewu, powiem, że jej mycie to będzie wyzwanie! Będzie się ona pięknie prezentować w mojej kolekcji szkła. Wracając jednak do meritum, czyli piwek. W zestawie piw znalazły się perełki, które już miałem okazję degustować. Niektóre nie miały szczęścia jednak znaleźć się na moim blogu z braku czasu. Okazuje się to jednak dobrą okazją do porównania starych recenzji z nowymi. Dowiemy się dzięki temu czy browar trzyma poziom, czy też się poprawił.

Na liście jedenastu piw znaleźć możemy takie piwa jak „8 – żywiecka ósemka”, „10 – Desitka”, „12 – Polski lager”, „N – New England IPA”. Te właśnie piwa miałem okazję już pić, a cześć z nich została opisana na blogu, a ich recenzje zostaną zaktualizowane o degustacje obecnych piw.  Kolejne piwa to „V – Vic Secret Single Hop Session IPA”, „I – IPA “, „7 – Berliner Weisse Trawa Cytrynowa Kolendra “, „7 Berliner Weisse Jeżyna Czarna Porzeczka”, „A – Amora Preta Single Hop Session Hazy Ipa “, „9 – Irish Red Ale” oraz „B – IPA Bezalkoholowa”

Przejdźmy zatem do recenzji pierwszego piwa z paczki

Na półlitrowej butelce znajdujemy srebrna etykietę co jest bardzo charakterystyczne dla tego browaru. Chodź mam wrażenie, że styl jakby podłapał Browar Zamkowy Racibórz. Nie wygląda to zbyt dobrze w mojej ocenie, jest to bardzo mylące dla konsumenta. Wracając jednak do etykiety, widzimy na niej pomarańczowy pasek biegnący od góry do doły pośrodku srebrnej etykiety. Na pasku widzimy już czarną trzcionką dużą literkę N oraz nawę piwa. Kiedyś na srebrnej etykiecie znajdowała się duża pomarańczowa literka „N”. Podstawowe informacje o piwie uciekły nam na tył butelki, bo kiedyś znajdowały się na froncie. Widzimy tam już jedynie nazwę browaru oraz charakterystyczne logo. Wizualnie wygląda to dużo lepiej, zresztą sami porównacie.

Z tyłu znajdujemy podstawowe informacje o piwie, takie jak ekstrakt 15,5⁰BLG, alkohol 5,6%, oraz temperaturę degustacji w 7-10 stopni Celsjusza. Jest to piwo górnej fermentacji.

Skład piwa to słód jęczmienny Pale Ale, słód pszeniczny, płatki owsiane, chmiel i drożdże. Piwo jest jasne, niefiltrowane i pasteryzowane. Goryczkę i aromat uzyskano dzięki amerykańskim odmianom chmielu: Mosaic, Citra, i Amarillo. Goryczka 1/5; słodowość 4/5, alkohol 3/5. Informacji na temat użytych chmieli i tupu słodów nie znajdziemy na obecnej etykiecie ani na stronie browaru, a szkoda.

Krawatka pomarańczowa z literką N i logiem browaru. Kapsel srebrny z logiem.

Poniżej znajdziecie dwie degustacje piwa, pierwsza będzie z paczki którą dostałem, a kolejna do porównania będzie stara. Ciekawe czy coś się zmieniło.

Degustacja:

Przejdźmy do degustacji 16.09.2023, a piwo ma datę ważności do 17.01.2025.

Aromat 14/14

Aromat bogaty, soczysty, Dominują białe owoce, mango, melon, winogrono. Bardzo przyjemny, bez jakichkolwiek obcych, alkoholowych i innych nieprzyjemnych aromatów.

Wygląd 6/6

Piana drobno pęcherzykowa, o białej barwie. Utrzymuje się ona długo jest zbita.Jak na NEIPE przystało jest ona mętna, o słomkowej barwie.

Smak 16/18
Smak jest pełny i wielopoziomowy. Oczywiście dominują tutaj białe owoce. Pierwszy łyk kojarzący się z bananem, później wcześniej wymienione białe owoce. Wyczuwalne są również cytrusowe posmaki. Lekko wyczuwalny alkohol. Delikatnie rozgrzewa.

Goryczka 5/6
Goryczka jest średnia, utrzymuje się średnio długo. Delikatnie szczypie w język

Odczucie w ustach 4/6
Charakterystyczna szorstkość pochodząca od chmielu wyczuwalna jest na języku. Nie przepadam za tym uczuciem, ale rzadko w NEIPCH można uniknąć tego odczucie Poza tym wyczuwalne delikatne gryzienie

Ogólne wrażenie:

Wydaje mi się, że zapamiętałem to piwo niemal podobnie. Dawno miałem ochotę na NEIPE, tylko jakoś nie mogłem podejść. Dlatego dzięki browarowi Wawrzyniec mogłem spełnić swoją zachciankę. Piwo jest bardzo dobre i serdecznie je polecam.

Suma punktów: 45/50

STARSZA DEGUSTACJA

Przejdźmy do degustacji 07.04.2022, a piwo ma datę ważności do 19.11.2022.

Aromat 14/14
Słodowy, owocowy, melon, czerwony grejpfrut, cytrusy

Wygląd 6/6
Wysoka, biała trwała piana. Piwo jest bursztynowe, mętne

Smak 18/18
Bardzo owocowe. Pełne. Czuć białe owoce i cytrusy. Bardzo fajny smak

Goryczka 6/6
Goryczka zbalansowana, perfekcyjna

Odczucie w ustach 6/6
Pełnia, żadnych szorstkich posmaków, niewłaściwego wysycenia

Ogólne wrażenie:
Piwo jest wzorowe, nie mam nic do dodania. 

Suma punktów: 50/50

Interpretacja punktacji:
50-46 Wzorowe
45-40 Bardzo dobre
39-32 Dobre
31-22 Poprawne
21-14 Słabe
< 14 Bardzo słabe

Porównując te piwa z perspektywy czasu, nie różnią się one zbyt mocno. Różnica 5 punktów w 50 punktowej skali jest naprawdę niewielka. Sam z doświadczenia wiem, że w domowym piwowarstwie powtarzalność to jest wyczyn, a im idzie naprawdę dobrze.

Jeśli podobał Ci się ten post polajkuj i obserwuj mój fanpage na Facebook. W ten sposób możesz wyrazić uznanie dla mojej pracy i bardziej mnie zmotywować. Tutaj masz link do profilu. Znajdziesz również widżet po prawej stronie ekranu na komputerze. Kiedy staniesz się obserwatorem na moim profilu to będziesz również informowany na bieżąco o kolejnych postach. 

Mam również Instagram – klik tutaj 

Możesz również uczestniczyć w tworzeniu tego bloga i wesprzeć jego utrzymanie. Dlaczego warto możesz przeczytać tutaj. Wsparcia możesz udzielić dowolną kwotą poprzez zorganizowana Zrzutkęklik” lub zostać mecenasem na Patroniteklik„. Za wsparcie oferuje dedykowane posty, posty sponsorowane na wybrany przez sponsora temat, testowanie gotowych zestawów surowców oraz testowanie autorskich receptur.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *