fbpx
DegustacjePiwne degustacje

Kellerski – Browar Zamkowy Cieszyn oraz Browar Pitna KOOPERACJA

Doczekaliśmy się kooperacyjnego piwa uwarzonego przez dwa znane browary. Browar Pinta wraz z Browarem Zamkowym z Cieszyna wypuścili piwo w stylu kellerbier – Kellerski. Piwo uwarzone przez te dwa browary ma uświetnić jubileusz 175-lecie Browaru Zamkowego Cieszyn oraz dziesięciolecia pracy Browaru Pinta z Wieprza. Piwo Kellerski miało dziś premierę (03.09.2021) podczas Cieszyńskiej Jesieni Piwnej, zaraz po tym wydarzeniu miała ruszyć sprzedaż w sklepach w całej Polsce. Jednak jak zdążyłem zorientować się na Facebooku, niektórym szczęśliwcom udało nabyć się piwo już parę dni temu.

Zanim jednak spróbujemy tego piwa, skupmy się na wizualnej stronie piwa. Już w samym sklepie etykieta stanowczo wyróżnia się spośród innych piw. Jak się okazało w dniu premiery na półce jednego z cieszyńskich sklepów zostały zaledwie trzy butelki. Niestety nie miałem szansy zakupić tego piwa na wspomnianej wyżej imprezie, jednak miałem okazje znaleźć ostatnie sztuki w moim ulubionym sklepie z piwem.

Podczas Cieszyńskiej Jesieni Piwnej można było zdobyć limitowany kufel Kellerski. Fanpage Browaru Zamkowego na Facebooku

Etykieta

Butelka półlitrowa otoczona jest dookoła etykietą, w kolorze ceglastej pomarańczy, przechodząca od jaśniejszej barwy do ciemniejszej. Etykieta ma charakterystyczne ząbkowanie u góry, które kojarzą mi się z blankami na murach zamku. Po środku widzimy logo browaru Zamkowego wpisane tradycyjnie w kwadrat. Poniżej na biało prezentuje się nam logo browaru Pinta. Również nazwa Piwa Kellerski jak i Kellerbier (styl piwa) został zapisane białymi literami, które wyraźnie odznaczają się na etykiecie. Poniżej znajdujemy podstawowe informacje jak ABV 5,8%, 13 ° Plato, goryczka w 22 IBU, barwa 22 EBC. Zalecana temperatura podawania piwa to 7-9 °C. Wszystko to na tle drzwi prowadzących do piwnicy.

Z tyłu etykiety widzimy ponownie logo obydwu browarów wraz z jubileuszem jakie one obchodzą. Na etykiecie czytam „Trzymasz efekt trzech stuleci piwowarstwa”, brzmi poważnie 300 lat! „Tradycje, doświadczenia i technologie XIX, XX, XXI wieku” – no i mamy tu trzy stulecia, zgrabny zabieg stylistyczny. Jak przeczytać możemy dalej na etykiecie, piwowarzy postanowili wrócić do korzeni  i tak jak w roku 1846 tak i teraz to symboliczne piwo fermentowało w otwartych kadziach fermentacyjnych Browaru Zamkowego Cieszyn.

Trzy stulecia tradycji, doświadczenia i technologi XIX, XX, XXI wieku

Skład piwa

Trzeba zwrócić uwagę, że kellerbier jest piwem dolnej fermentacji, do uwarzenia którego wykorzystano wodę, słód jęczmienny (pilzneński, monachijski, Caramunich III). Goryczkę uzyskano dzięki chmielom takim jak Magnum, Spalt Select i Tettnanger. Drożdże nieznanego pochodzenia. Piwo zawiera 49 kcal w 100 militrach.

Krawatka jest w podobnej barwie co główna etykieta. Widnieje na niej nazwa piwa – Kellerski oraz rzymska liczba LVII – 57. Kapsel czarnym z logiem Browaru Zamkowego

Piw znalazło się jednak więcej i to na kupce za jedyne 7,49

Degustacja

Przejdźmy do degustacji 03.09.2021, a piwo ma datę ważności do 28.05.2021

Aromat 14/14
Aromat słodowy, chlebowy, ziemisty lub ziołowy. Taka stara piwnica na wsi, ziemniaczki temu podobne sprawy

Wygląd 6/6
Piwo klarowne, bursztynowe. Piana niska, średnio trwała o barwie białej

Smak 15/18
Nuty chlebowe, lubki skórki od chleba i ziemiste, ziołowe pochodzące od chmielu.  

Goryczka 5/6
W moim odczuciu niska, mgła być nieco mocniejsza, jednak jest w porządku. Ma długi finisz

Odczucie w ustach 4/6
Piwo jest pełne, wysycenie nieco zbyt mocne

Ogólne wrażenie:
Piwo bardzo dobre. Jest mega pijalne i nie jest zapychające, spokojnie można by sięgnąć po kolejną butelkę. Cieszę się bardzo, że udało mi się je kupić.

Suma punktów: 44/50

Interpretacja punktacji:
50-46 Wzorowe
45-40 Bardzo dobre
39-32 Dobre
31-22 Poprawne
21-14 Słabe
< 14 Bardzo słabe

Aktualizacja 23.01.2022

Po dzisiejszej wymianie komentarzy na Instagramie z osobą odpowiedzialną za media społecznościowe Browaru Zamkowego w Cieszynie, mogę poinformować co następuje. Piwo Kellerskie, które można nabyć obecnie jest to trzecia warka tego piwa uwarzona w browarze. Moim zdaniem piwo trzyma poziom i dalej jest jednym z moich ulubionych piw pochodzących od Browaru Zamkowego i Pinty. Dla jasności druga warka została wypuszczona w listopadzie i wtedy też miała swoją premierę w Lidlu. Ładny ten kufelek, nie powiem.

Jeśli podobał Ci się ten post polajkuj i obserwuj mój fanpage na Facebook. W ten sposób możesz wyrazić uznanie dla mojej pracy i bardziej mnie zmotywować. Tutaj masz link do profilu. Znajdziesz również widżet po prawej stronie ekranu na komputerze. Kiedy staniesz się obserwatorem na moim profilu to będziesz również informowany na bieżąco o kolejnych postach. 

Mam również Instagram – klik tutaj 

Możesz również uczestniczyć w tworzeniu tego bloga i wesprzeć jego utrzymanie. Dlaczego warto możesz przeczytać tutaj. Wsparcia możesz udzielić dowolną kwotą poprzez zorganizowana Zrzutkęklik” lub zostać mecenasem na Patroniteklik„. Za wsparcie oferuje dedykowane posty, posty sponsorowane na wybrany przez sponsora temat, testowanie gotowych zestawów surowców oraz testowanie autorskich receptur.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *