fbpx
IRAWawrzyniec

Browar Wawrzyniec – Irish Red Ale

Irish Red Ale to klasyczne, czerwone irlandzkie piwo górnej fermentacji. Tym razem miałem okazje degustować piwo, które dostałem z żywieckiego browaru Wawrzyniec. Przyznam, że byłem bardzo zaintrygowany premierą tego piwa, gdyż bardzo lubię lekkie piwa pochodzące z wysp.

Szata graficzna butelki jest typowa dla całej serii piw z browaru Wawrzyniec. Przez środek srebrnej etykiety przechodzi wstęga o pomarańczowej barwie. Bardziej pasowałaby czerwona, ale jest ona już zarezerwowana dla piwa „12 Polski Lager”. Na przedzie widzimy wielką cyfrę „9” oraz nazwę piwa, jak również logo browaru i jego nazwę.

Z tyłu dowiadujemy nieco więcej o samym piwie. Skład piwa to woda, słód jęczmienny, chmiel i drożdże. Mętność i osad są naturalnymi cechami trunku. Alkohol zawarty w piwie to 3,8%, a ekstrakt początkowy to 9,1° BLG. Goryczka w piwie jest 2/5, słodowość to 2/5, a alkohol to 1/5. Polecane szkło to szejker, a temperatura serwowania między 9 °C a 13 °C

Degustacja:

Przejdźmy do degustacji 16.09.2023, a piwo ma datę ważności do 17.01.2025.

Aromat 14/14

Aromat przyjemny, słodowy, lekko karmelowy odrobinę tostowy, albo raczej biszkopt. Tak kiedy piwo się ogrzeje to zdecydowanie czuć biszkopt. Estry owocowe na niskim poziomie. Czuć robotę US-05 czy tylko mi się zdaje?

Wygląd 6/6

Piwo niemal czerwone, raczej ciemno miedziane. Piana biała drobnopęcherzykowa, średnio trwała.

Smak 17/18
Smak wydaje się na pierwszy rzut oka pełny, jednak wchodzi taka lekka wodnistość. Mogliśmy się tego spodziewać po takim ekstrakcie. Nuty karmelowe, tostowe, biszkoptowe, lekko orzechowe. No bardzo przyjemnie. Wchodzi gładko. Powinni to sprzedawać w litrowych butelkach.  

Goryczka 6/6
Jest goryczka, szczerze, nie oczekiwałem jej tutaj. Zwłaszcza, że oznaczona jest jako 2/5. Dałbym zdecydowane 3/5. Drodzy państwo goryczka jest, wchodzi na finiszu i to pewnie stad wrażenie aromatu orzechów włoskich. W tym piwie jest bardzo dobry balans.

Odczucie w ustach 4/6
Uczucie pełni i lekkiej wodnistości. Potem lekkie sciąganie na języku. Nie traktuje tego jak coś nieprzyjemnego.

Ogólne wrażenie:

Bardzo dobre lekkie piwo, które chciało by się samemu uwarzyć w domu. Pije się zawrotnie szybko, co można traktować jako wadę, bo się szybko kończy.  

Suma punktów: 47/50

Interpretacja punktacji:
50-46 Wzorowe
45-40 Bardzo dobre
39-32 Dobre
31-22 Poprawne
21-14 Słabe
< 14 Bardzo słabe

Fajnie się czyta przy kawie, równie dobrze pisze się przy niej :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podobał Ci się ten post polajkuj i obserwuj mój fanpage na Facebook. W ten sposób możesz wyrazić uznanie dla mojej pracy i bardziej mnie zmotywować. Tutaj masz link do profilu. Znajdziesz również widżet po prawej stronie ekranu na komputerze. Kiedy staniesz się obserwatorem na moim profilu to będziesz również informowany na bieżąco o kolejnych postach. 

Mam również Instagram – klik tutaj

Możesz również uczestniczyć w tworzeniu tego bloga i wesprzeć jego utrzymanie. Dlaczego warto możesz przeczytać tutaj. Wsparcia możesz udzielić dowolną kwotą poprzez zorganizowana Zrzutkęklik” lub zostać mecenasem na Patroniteklik„. Za wsparcie oferuje dedykowane posty, posty sponsorowane na wybrany przez sponsora temat, testowanie gotowych zestawów surowców oraz testowanie autorskich receptur.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *