fbpx
Browar Zamkowy Cieszyn𝐁𝐚𝐫𝐥𝐞𝐲 𝐖𝐢𝐧𝐞

Arcyksiążęcy Browar Zamkowy – Angielski Lord

Od premiery Cieszyńskiego Pilznera minęły przeszło trzy miesiąc. Przyzwyczajony do tego, że Browar Zamkowy z Cieszyna w okolicach października miał zawsze jakąś premierę, a bliżej grudniach pojawiały się naprawdę dobre sztosy to przyznam szczerze, jestem zniecierpliwiony.  Tym czasem cisza, żadnych nowinek, prócz jednej.

Początkiem października na Facebookowym profilu browaru pojawiła się informacja o zmianie na stronie jego internetowej. Czym prędzej podążyłem za linkiem znajdującym się na stronie browaru. Na pierwszy rzut oka przypomniało mi to stronę innego znanego i dość popularnego piwa. Jednak z rozpaczą stwierdziłem iż na nowej odświeżonej stronie browaru brak jest informacji na temat powstałych w tym browarze wcześniej piw. Przecież w poście napisano „Szanujemy historię i często się do niej odwołujemy.” Wiem, że to wyrwane z kontekstu, jednak to portfolio zdaje się ważną częścią historii browaru. Czy to zatem znak, że takie piwa jak porter czy duble Ipa przestaną być również warzone? Drogi Browarze uchyl nam rąbka tajemnicy.

Poczułem się jednak dość skołowany kiedy ostatnio będąc w sklepie przechadzając się jakby nigdy nic koło półek z piwem zauważyłem pewną zmianę. Nowa szata graficzna na butelkach Porteru Bałtyckiego, wraz z nowym kapslem. Powiem, że nawet nieźle to wygląda, podoba mi się bardziej niż poprzednie. Postanowiłem rozejrzeć się dalej i dostrzegłem kolejną zmianę.

Angielski Lord – Barley wine z Arcyksiążęcego Browaru Zamkowego. Nowa etykieta wygląda naprawdę dobrze. Jest ona dużo prostsza niż poprzednia co dodaje jej sporo powagi. Dominuje tutaj niebieski kolor złamany złotymi dodatkami. Konkretnie nowe logo browaru o złotej barwie świetnie prezentuje się na niebieskim tle. Poniżej na złotym tle zostały zapisane podestowe informacje o piwie.

Alkohol 10%, Plato 25, Barwa 100 EBC, Goryczka 35 IBU. Temperatura serwowania między 10 a 13 ⁰C

Skład piwa to woda, słód jęczmienny (Pale Ale, jasny i karmelowy), chmiel (East kent Golding, Warrior), drożdże. W 100 mililitrach napitku dostarczymy 98 kcal dlatego zbędę są przystawki podczas degustacji tego piwa.

„Więcej informacji na www.browarcieszyn.pl” Tylko, że jakoś nic nie znajdujemy na tej stronie więcej niż poprzednio

Porównanie dwóch butelek Angielskiego Lorda. Od lewej nowa etykieta.

Degustacja:

Przejdźmy do degustacji 07.10.2023, a piwo ma datę ważności do 20.01.2032

Aromat 14/14
Słodowy, przede wszystkim winny, chleb razowy. Estry na poziomie średnim śliwka i delikatna malina

Wygląd 6/6

Piwo jest ciemne jednak pod światło w pada w odcień brązu. Jest ono klarowne. Piana niska, szybko opada o barwie kremowo kawowej

Smak 18/18

Pełny zdecydowany smak, który zmienia się falami podczas pierwszego łyku. Najpierw idzie słodowość, winność napitku. Następnie przebija się lekko alkohol i zanim idzie uczucie słodyczy. Podczas dalszej degustacji czuć już aromaty chleba razowego, melasy, Cherry czy śliwek maczanych alkoholu. Alkoholowość na poziomie niski. Wyczuwalne jest lekkie rozgrzewanie.

Goryczka 6/6
Goryczka raczej alkoholowa, niż pochodząca od chmielu. Generalnie w tym piwie jest ona na ostatnim miejscu.   Jedna jeśli odstawimy kieliszek na krótką chwilę da się czuć lekki goryczkowy finisz.

Odczucie w ustach 5/6

Piwo je gładkie na pierwszy rzut oka. Podczas degustacji, ślinianki ostro się produkują z powodu dość wysokiego ekstraktu. Jest przyjemnie.

Ogólne wrażenie:

Nowa etykieta na starym, znamy piwie z browaru dała mi nutkę nadziei na powrót do starych dobrych czasów co rocznych premier sztosów w tym browarze. Gdyby tak browar przestawi się a produkcje sztosów to mógłby uchodzić za browar klasy premium, a nie jakiś tam lager, na co to komu….

Co do samego piwa, kompozycja jest arcypolska!

Suma punktów: 49/50

Interpretacja punktacji:
50-46 Wzorowe
45-40 Bardzo dobre
39-32 Dobre
31-22 Poprawne

Fajnie się czyta przy kawie, równie dobrze pisze się przy niej :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podobał Ci się ten post polajkuj i obserwuj mój fanpage na Facebook. W ten sposób możesz wyrazić uznanie dla mojej pracy i bardziej mnie zmotywować. Tutaj masz link do profilu. Znajdziesz również widżet po prawej stronie ekranu na komputerze. Kiedy staniesz się obserwatorem na moim profilu to będziesz również informowany na bieżąco o kolejnych postach. 

Mam również Instagram – klik tutaj

Możesz również uczestniczyć w tworzeniu tego bloga i wesprzeć jego utrzymanie. Dlaczego warto możesz przeczytać tutaj. Wsparcia możesz udzielić dowolną kwotą poprzez zorganizowana Zrzutkęklik” lub zostać mecenasem na Patroniteklik„. Za wsparcie oferuje dedykowane posty, posty sponsorowane na wybrany przez sponsora temat, testowanie gotowych zestawów surowców oraz testowanie autorskich receptur.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *