fbpx
Browar Zamkowy CieszynPilzner

Browar Arcyksiążęcy Browar Zamkowy w Cieszynie – Cieszyński Pilzner

Po całotygodniowych poszukiwaniach w końcu w jednym z sklepie znajdującym się na wsi dawnego Księstwa Cieszyńskiego udało mi się znaleźć Cieszyńskiego Pilznera. Piwo udało mi się dostać z zaplecza, gdyż nie było nawet prowadzone z do systemu. Musiałem odczekać swoje, aż produkt zostanie dodany do listy towarów. Z początku właścicielka mnie zbyła, dopiero zmieniła zdanie, gdy pracownica powiedziała, że jestem drugą osoba, która o to piwo pyta. Wniosek, nie zawsze dobrze być pierwszym.  

Etykieta owalna kojarząca się wielu z koncernowymi etykietami. Dominującym kolorem jest ciemna zieleń. Po środku etykiety na białym tle napisano zielonymi literami „Cieszyn”, Poniżej na czerwonymi pasku napisano Pilzner. Widzimy również złotą koronę i złote medale na froncie butelki. Na medalach widzimy popiersie każdego z legendarnych braci: Bolko, Leszko i Cieszko. Niektórzy twierdzą, że etykieta piwa jest bardzo podobna to legendarnego piwa Brackie. Obawiam jednak, że przechodząc w sklepie obok półki z piwem, pomyliłbym etykietę, z Żubrem.

Butelka piw Brackie, do której podobno podoba jest mocno etykieta prezentowanego dziś piwa. źródło: Wikipedia

Krawatka biało zielona z nowym logiem browaru i nazwą miasta. Poniżej ma zielonym tle widzimy herb Cieszyna. Kapsel czarny z starym logiem browaru na białym tle. Otworzyli chyba stary magazyn i sprzątają. Na Noszaku też widziałem stare kapsle.

Kontr etykieta zawiera podstawowe informacje. Ja uzupełnię je również o informacje zawarte na stronie browaru. Skład piwa jest następujący: woda, słód jęczmienny, chmiel (Iunga, Marynka, Lubelski), drożdże. Bardzo fajne chmiele, często wykorzystywane przez domowych piwowarów w domowych pilznerach i lagrach.

Alkohol 4,8%, ekstrakt 11,8 BLG, Barwa 10 EBC i przerażające 26 IBU. Skala IBU wyznacza poziom goryczki w piwie. Każdy piwowar warząc piwo, które nawiązuje do czeskiej odmiany pilznera celował by w minimum 30 IBU, dlatego nie rozumiem w tym momencie, dlaczego piwowarzy celowali w taką goryczkę? Po prostu nie rozumiem.

Stary kapsel na nowym piwie. Czyszczenie magazynów? fotografia własna

Degustacja:

Przejdźmy do degustacji 07.07.2023, Terminu ważności do 22.06.2024.  

Aromat 13/14

Aromat lekko chmielowy, z butelki tak nie dawało dobrze, jak po przelaniu do szklanki. Piwo jest delikatnie słodowe, chlebowe. Bardzo mi się podoba

Wygląd 6/6
Piwo złociste. Piana biała, wysoka trwała, drobnopęcherzykowa. Tworzy ładny kożuszek na powierzchni piwa.

Smak 16/18
Piwo jest pełne, dość wytrawne, lekkie. Nawet fajnie się pije. Delikatnie chlebowe. Gdy piwo się ogrzeje, nie jest już takie zachwycające.

Goryczka 3/6
No ta goryczka jakaś jest. Słaba, bo słaba, ale wyraźna, uwydatnia się ona w trakcie degustacji piwa. Jest fajna aromatyczna. Niestety jak dla mnie jest ona za słaba, Podkręcenie do 30 IBU zrobiło by na pewno robotę. Ale wydaje mi się, że można to poprawić w kolejnej warce

Odczucie w ustach 3/6
Piwo jest wytrawne. Wysycenie nieco drażniące.   

Ogólne wrażenie:
Można śmiało powiedzieć, że piwo jest bardzo dobre, jednak, kiedy czytam na etykiecie, że jest to pilzner, to chciałoby się spróbować konkretnej goryczki. To właśnie goryczki brakuje, by nazwać piwo wzorowym.

Ciekawe czy ktoś pamięta potrójnie chmielonego lagera? Mam wrażenie, że to prawie to samo piwo, tylko o obniżonym ekstrakcie.

Suma punktów: 41/50

Interpretacja punktacji:
50-46 Wzorowe
45-40 Bardzo dobre
39-32 Dobre
31-22 Poprawne
21-14 Słabe
< 14 Bardzo słabe

Fajnie się czyta przy kawie, równie dobrze pisze się przy niej :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podobał Ci się ten post polajkuj i obserwuj mój fanpage na Facebook. W ten sposób możesz wyrazić uznanie dla mojej pracy i bardziej mnie zmotywować. Tutaj masz link do profilu. Znajdziesz również widżet po prawej stronie ekranu na komputerze. Kiedy staniesz się obserwatorem na moim profilu to będziesz również informowany na bieżąco o kolejnych postach. 

Mam również Instagram – klik tutaj 

Możesz również uczestniczyć w tworzeniu tego bloga i wesprzeć jego utrzymanie. Dlaczego warto możesz przeczytać tutaj. Wsparcia możesz udzielić dowolną kwotą poprzez zorganizowana Zrzutkęklik” lub zostać mecenasem na Patroniteklik„. Za wsparcie oferuje dedykowane posty, posty sponsorowane na wybrany przez sponsora temat, testowanie gotowych zestawów surowców oraz testowanie autorskich receptur.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *