fbpx
BrowarŻywiec

Browar Żywiec – Brackie – czy jest o co walczyć?

Przede mną stoi puszka piwa Brackie. Piwa o którym zrobiło się nieco głośno w ostatnich dniach za sprawą zmian zachodzących w Browarze Zamkowym w Cieszynie, a raczej w Arcyksiążęcym Browarze Zamkowym w Cieszynie.

Pierwotnie Piwo Brackie było warzone w Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie. Następnie po wydzieleniu browaru z grupy Żywiec w 2015 przeniesiono produkcję do Żywca, niestety nie udało mi się znaleźć dokładniejszych informacji na ten temat.

Puszka zdominowany przez kolor zielony. Widzimy na niej napis Czeski Żatecki chmiel i polski słód. Nazwa piwa oraz powstały niedawno dopisek Żatecki Pils został zapisany białymi i złotymi literami. Poniżej Napis „na zdrowie” w języku polskim i czeskim.

Na złotym pasku u góry napisano polsko czeskie połączenie.

Widzimy również logo przedstawiające Cieszyńską Wieże Piastowską w herbie po bokach którego znajdują się kłosy zboża i szyszki chmielu. Podobnie logo widzimy na butelce piwa. Z tyłu widzimy podobne napisy tylko zamiast loga wspomnianego wcześniej widzimy na niej dwóch mężczyzn z szklankami piwa i kadzą warzelną.

Piwo Jasne, pasteryzowane, alkohol 5,2%. Skład piwa to woda, słód jęczmienny, jęczmień, chmiel i ekstrakt z chmielu, drożdże.

Piwo Brackie z Brackiego Browaru w Cieszynie. źródło: wikimedia.org

Degustacja:

Przejdźmy do degustacji 04.07.2023, Terminu ważności do 05.06.2024.  

Aromat 10/14

Aromat słodowy, czysty profil, jak przystało na lagera. Wyczuwalne aromaty nieco piwniczne i coś niezbyt przyjemnego. Wyczuwalna alkoholowość.

Wygląd 6/6
Piwo złociste. Piana biała, wysoka trwała, drobnopęcherzykowa.

Smak 14/18
Piwo jest pełne, nieco słodkie na początku. Czysty profil smakowy. Nuta alkoholowości.

Goryczka 0/6
No to jak czytamy, że to pils i jeszcze na fajnym aromatycznym chmielu to liczymy, że goryczka będzie solidna, a aromat chmielowy wyczuwalny. Tym czasem, może jest ona bardzo słaba jeśli traktować to piwo jak lagera, jeśli zaś ma to być pils to brak goryczki jest zdecydowaną odpowiedzią….

Odczucie w ustach 4/6
Piwo pełne, z odpowiednim wysyceniem  

Ogólne wrażenie:
Cóż jakbym miał strzelić w jakim stylu uwarzono to piwo, to powiedziałbym, że to taki niespecjalny kellerbier i może jako takie piwo to by się ono obroniło. Jednak nazwano to piwo Pilsem co jest absurdem. Moim zdaniem nie ma o co walczyć. Piwo dobre na grilla, posiedzieć i nie zobowiązująco wypić, nie ma tutaj nic ekscytującego. Niczym nie zachwyca, ale złe też nie jest. Jeśli Cieszyn zmierza iść tym kierunku, który mu wszyscy wróżą to pewnie i się sprawdzi jako kolejne nijakie piwo. Jednak jeśli ma na celu pozostać browarem rzemieślniczym to uważam, że szkoda na to czasu.  

Suma punktów: 34/50

Interpretacja punktacji:
50-46 Wzorowe
45-40 Bardzo dobre
39-32 Dobre
31-22 Poprawne
21-14 Słabe
< 14 Bardzo słabe

Fajnie się czyta przy kawie, równie dobrze pisze się przy niej :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podobał Ci się ten post polajkuj i obserwuj mój fanpage na Facebook. W ten sposób możesz wyrazić uznanie dla mojej pracy i bardziej mnie zmotywować. Tutaj masz link do profilu. Znajdziesz również widżet po prawej stronie ekranu na komputerze. Kiedy staniesz się obserwatorem na moim profilu to będziesz również informowany na bieżąco o kolejnych postach. 

Mam również Instagram – klik tutaj 

Możesz również uczestniczyć w tworzeniu tego bloga i wesprzeć jego utrzymanie. Dlaczego warto możesz przeczytać tutaj. Wsparcia możesz udzielić dowolną kwotą poprzez zorganizowana Zrzutkęklik” lub zostać mecenasem na Patroniteklik„. Za wsparcie oferuje dedykowane posty, posty sponsorowane na wybrany przez sponsora temat, testowanie gotowych zestawów surowców oraz testowanie autorskich receptur.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *