fbpx
AngliaDegustacje

Browar Timothy Taylor ‘s- Landlord

Została mi ostatnia butelka piwa po wyprawie do Londynu. Na moim biurku stoi piwo Landlord klasyczne Pale Ale z wysp. Etykieta bardzo prosta, utrzymana w kolorze beżowo zielonym. Po środku widzimy barmana, a może gospodarza nalewającego piwo z casku. Całość otoczona jest złotą opaską.

Kontr etykieta jak zwykle zawiera podstawowe informacje. Butelka 500 ml, piwo jest wegańskie i zawiera 4,1% alkoholu Najlepiej serwować 11 – 13 stopni Celsjusza

Krawatka beżowa, z zielonym i złotym paskiem dookoła. Na środku napis Championship Beers 1858 i snopek zboża. Kapsel zielony z snopkiem zboża.

Na stronie znajdujemy pozostałe ważne informacje o składzie piwa.

Czysta woda źródlana z Knowle. Słód Golden Promise, szyszki chmielu Styrian Goldings, Goldings, Fuggles. Drożdże Taylor’s Taste Strain. Ogólny skład piwa został zapisany następująco „Malt, Hops, drożdże, cukier, woda”

IBU piwa to 45, słodycz 3/5

Degustacja:

Przejdźmy do degustacji 01.07.2023, Termin ważności do 04.08.2023.  

Aromat 11/14

Aromat słodowy, owocowy, lekko cytrusowo. Alkoholowy ale delikatnie

Wygląd 6/6
Piwo bursztynowe, miedziane. Piana beżowa, wysoka trwała, drobnopęcherzykowa.

Smak 17/18
Piwo jest pełne, słodycz która na finiszu łamie się z goryczką. Delikatnie owocowe

Goryczka 6/6
Goryczka mocna, zdecydowana posiada długi finisz. Goryczka lekko sciągająca.

Odczucie w ustach 4/6
Piwo dość pełne co sprawia doczucie słodyczy jednak goryczka daje wytrawny finisz.  Goryczka sciągająca, jednak kolejny łyk piwa rozwiązuje problem     

Ogólne wrażenie:
Może przeszkadzać uczucie sciągania, ale jak pisałem wcześniej kolejny łyk rozwiązuje problem. W efekcie pijemy bardzo szybko. To piwo jest niesamowicie pijalne!

Suma punktów: 44/50

Interpretacja punktacji:
50-46 Wzorowe
45-40 Bardzo dobre
39-32 Dobre
31-22 Poprawne
21-14 Słabe
< 14 Bardzo słabe

Fajnie się czyta przy kawie, równie dobrze pisze się przy niej :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podobał Ci się ten post polajkuj i obserwuj mój fanpage na Facebook. W ten sposób możesz wyrazić uznanie dla mojej pracy i bardziej mnie zmotywować. Tutaj masz link do profilu. Znajdziesz również widżet po prawej stronie ekranu na komputerze. Kiedy staniesz się obserwatorem na moim profilu to będziesz również informowany na bieżąco o kolejnych postach. 

Mam również Instagram – klik tutaj 

Możesz również uczestniczyć w tworzeniu tego bloga i wesprzeć jego utrzymanie. Dlaczego warto możesz przeczytać tutaj. Wsparcia możesz udzielić dowolną kwotą poprzez zorganizowana Zrzutkęklik” lub zostać mecenasem na Patroniteklik„. Za wsparcie oferuje dedykowane posty, posty sponsorowane na wybrany przez sponsora temat, testowanie gotowych zestawów surowców oraz testowanie autorskich receptur.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *