fbpx
Kormoran

Browar Kormoran – PLON Single hop Sybilla  

Dawno coś nie zaglądałem do swoich skrzynek z piwkami. Odnalazłem tam piwo z Kormorana, w którym wykorzystano tylko jeden chmiel Sybilla.

Butelka jak zwykle 500 ml z charakterystycznym krojem. Widzimy na niej etykietę w odcieniach zieleni i czerni. Na zielonym tle zapisana została nazwa piwa „Plon”, poniżej logo browaru, które kiepsko się wkomponowało w tą etykietę. Nazwa browaru oraz informacja, iż przy warzeniu tego piwa wykorzystano tylko jeden rodzaj chmielu. Brak jak zwykle w tym wypadku podstawowych informacji o piwie.

Kontr etykieta jednak nadrabia te zaległości. Oprócz loga i nazwy browaru, znajdujemy tam informacje o składzie piwa. Słód jęczmienny jasny i ciemny, słód pszeniczny, chmiel i drożdże. Piwo górnej fermentacji, niefiltrowane, pasteryzowane. Ekstrakt początkowy to 16%, a alkohol 6,2%

Degustacja:

Przejdźmy do degustacji 01.02.2022, a piwo ma datę ważności do 11.02.2022.

Aromat 14/14
Gdzieś w aromacie śmigły mi drożdże US-05. Słodowy, lekko miodowy, lub alkoholowy. To Piwo trochę już jednak leży na stanie. Jako miodosytnikowi mi to pasuje w dobrą stronę poszło utlenienie.

Wygląd 5/6
Piana biała, kremowa, zbita drobnopęcherzykowa. Bardzo długo się utrzymuje na powierzchni piwa. Po prostu pięknie marze o takiej panie na swoich piwach. Piwo jest bursztynowe, osad zawiesza się w piwie, wygląda jak zawiesina koloidalna.  

Smak 15/18
Piwo pełne słodowe, lekko owocowe, no jak nie US-05 to co? Jakieś inne angliki? Miodowy posmak

Goryczka 6/6
Goryczka słaba, lekka i przyjemna.

Odczucie w ustach 5/6
Piwo pełne. Przyjemne w odbiorze.

Ogólne wrażenie:
No fajne lekkie piwo. Wyczuwalne utlenienie, ale poszło w dobrą stronę. Zapewne za ciepło miało to piwo jak leżało w szafce.  Nawet nie pamiętam, kiedy je kupiłem.

Suma punktów: 44/50

Interpretacja punktacji:
50-46 Wzorowe
45-40 Bardzo dobre
39-32 Dobre
31-22 Poprawne
21-14 Słabe
< 14 Bardzo słabe

Fajnie się czyta przy kawie, równie dobrze pisze się przy niej :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podobał Ci się ten post polajkuj i obserwuj mój fanpage na Facebook. W ten sposób możesz wyrazić uznanie dla mojej pracy i bardziej mnie zmotywować. Tutaj masz link do profilu. Znajdziesz również widżet po prawej stronie ekranu na komputerze. Kiedy staniesz się obserwatorem na moim profilu to będziesz również informowany na bieżąco o kolejnych postach. 

Mam również Instagram – klik tutaj

Możesz również uczestniczyć w tworzeniu tego bloga i wesprzeć jego utrzymanie. Dlaczego warto możesz przeczytać tutaj. Wsparcia możesz udzielić dowolną kwotą poprzez zorganizowana Zrzutkęklik” lub zostać mecenasem na Patroniteklik„. Za wsparcie oferuje dedykowane posty, posty sponsorowane na wybrany przez sponsora temat, testowanie gotowych zestawów surowców oraz testowanie autorskich receptur.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *