fbpx
Browar Zamkowy CieszynMiejsca

Arcyksiążęcy Browar Zamkowy w Cieszynie i zmiany, zmiany, zmiany… Aktualizacja 03.07.2023

Chyba wszyscy fani dobrego piwa śledzą to co się dzieje w Browarze Zamkowym w Cieszynie. Kolejna zmiana logo w browarze w przeciągu ostatnich 3 lat, dodatkowo zmiana nazwy browaru na Arcyksiążęcy Browar Zamkowy. To wszystko sprawia, że osobiście przyglądam się temu wszystkiemu z obawą, gdyż lubię produkty tego browaru, a czarne chmury nadal gromadzą się nad wzgórzem zamkowym w Cieszynie. Po kolejnej zmianie właściciela, zapowiadają się poważne zmiany ofertowe, jak i jedna premiera.

Trochę historii

Zacznijmy jednak od początku, gdyż browar założony w 1846 roku jest najdłużej działającym browarem w Polsce. Albrecht Fryderyk Habsburg był inicjatorem budowy browaru pod wzgórzem zamkowym w Cieszynie. Zaś dopiero po sukcesie browaru rozpoczęto budowę browaru w Żywcu. W latach 90 XX wieku browar został sprywatyzowany i wraz z browarem Żywiec został zakupiony przez holenderski koncern Heineken. O całej historii browaru można by pisać wiele jednak jest ona opisana na stronie samego browaru do lektury, której gorąco zachęcam.

Arcyksiążęcy Browar Zamkowy w Cieszynie źródło: www.browarcieszyn.pl

Zmiana logo browaru

My jednak przeniesiemy się do roku 2020 gdzie w świecie pogrążonym w pandemicznym chaosie Browar zamkowy zmienił logo. Na początku kwietnia tegoż roku browar zmienił swoje stare ładne moim zdaniem logo na to które przedstawiało Wieżę Piastowską wpisaną w gotyckie okno. Proste i łatwe do zapamiętania logo wiązało się również, z zmianą etykiet, które nieszczególnie się wszystkim podobały. Mam również teorię spiskową związaną z zmianą loga, ale o tym za chwilę.

Logo Browaru Zamkowego Cieszyn używane do 2020 roku. źródło: Facebook

Browar Zamkowy w Cieszynie zostanie zamknięty!!!

Po zmianach, które zaszły na początku roku nikt nie spodziewał się niczego więcej poza nowymi premierami.  Jednak już końcem września 2020 roku gruchnęła nieoficjalna wieść, po której wszystkich zatkało. Jedynie Kopyr grzmiał #zostawcieCieszyn! Nikt nie był zadowolony z pomysłu zamknięcia zabytkowego browaru, który warzył nieprzerwanie od 174 lat!!! Rozpoczęły się rozmowy różnych przedsiębiorców z grupą Żywiec mające na celu odkupienie zabytkowego browaru.

Browar Zamkowy w Cieszynie nie zostanie zamknięty!!!

Zakładano, że browar zakupi jeden z dwóch inwestorów, Marek Jakubiak lub Janusz Palikot. Jednak już końcem listopada 2020 roku dotarła do nas dobra wiadomość – Browar Zamkowy w Cieszynie nie zostanie zamknięty! Ostatecznie browar został zakupiony przez Adama Leda, prezesa Felix Investments sp. z o.o. Wydawało by się, że to koniec perypetii browaru, sam browar będzie niezależny i w końcu będzie mógł się rozwijać. Później mieliśmy moim zdaniem parę udanych premier. Między innymi piwo Kellerskie czy dzikus. Premiera grand czempiona 2022 Rauchbock odbyła się również z wielką pompą.  

Wracając do teorii spiskowej z zmianą logo. Browar zmienił logo z tego względu iż chciano by powstała nowa marka, którą odświeżoną chciano sprzedać. Jednak by nadać sytuacji nieco dramatyzmu i zwiększyć medialny szum przed sprzedażą ogłoszono zamknięcie browaru.

Logo Browaru Zamkowego Cieszyn w latach 2020-2023 źródło Facebook

„Wrogie” przejęcie browaru przez Cisowiankę

Po takim komunikacie, niejednej osobie przejdzie przez myśl, że od teraz browar będzie lał wodę zamiast piwa… O co zatem chodzi w całej sytuacji?

Całość została zwięźle opisana na portalu www.bielsko.biala.pl. Dowiadujemy się, że z funkcji prezesa został odwołany Adam Leda, dotychczasowy większościowy udziałowiec. Cytując fragment: „Stało się tak w wyniku tak zwanej „nocy cudów”. 31 stycznia tego roku jeden udziałowiec posiadał 25 proc. udziałów, a drugi 75. Nagle, 1 lutego, ten udziałowiec, który miał 75 proc. udziałów zniknął, a ten, który miał 25 proc. nagle nabywa całość za symboliczną kwotę dziesięciu tys. zł. Nie wchodząc w szczegóły, dla mnie cała ta sytuacja nosi wszelkie znamiona wrogiego przejęcia.

I właśnie w ten sposób moja misja uratowania browaru została przerwana. Ponieważ w pewnym sensie nie jestem już tutaj stroną tego procesu, myślę, że dotychczasowi udziałowcy muszą się porozumieć w ten czy inny sposób. Ten konflikt znajdzie swoje rozwiązanie. Dla mnie najważniejszy jest jednak los naszego browaru. Jestem bardzo mocno zaniepokojony o jego przyszłość – zaczyna Adam Leda.”

Obecnie właścicielem browaru jest Mirosław Gruszka, współwłaściciel Cisowianki, który zgromadził komplet udziałów. Zostało się to za sprawą jednego punktu w umowie dzięki której udziałowiec posiadający 25 procent udziałów stał się właścicielem pozostałych 75%. Został on oskarżony o wrogie przejęcie browaru. Jego odpowiedź na oskarżenia była następująca: „To nie jest prawda. Nie nastąpiło wrogie przejęcie. Do tej pory byłem mniejszościowym udziałowcem, ale podjąłem trudną decyzję o wejściu w pełne posiadanie browaru zgodnie z przysługującymi mi uprawnieniami, aby uratować browar przed finansowym upadkiem, oraz aby spróbować uratować pieniądze, które w browar zainwestowałem ponad dwa lata temu” – komentuje. Na stanowisko prezesa został mianowany Michał Peschak. Jest on postacią dobrze znaną gdyż był on ostatnim prezesem, kiedy właścicielem była jeszcze Grupa Żywiec.

Zamknięcie browaru dla zwiedzających i inne problemy

Od 10 marca 2023 roku w wyniku prac konserwacyjno-remontowych browar zostaje zamknięty dla zwiedzających, jak czytam na fanpage browaru. Browar został ponownie otwarty 1 czerwca tego roku. Zaś na „Portal o Piwie” Chmielnik Jakubowy czytamy, że w tym czasie pracownicy swoją wypłatę dostali w dwóch ratach, a umowy zawarte przez browar zostają zrywane. Wszystko to jest związane z trudną sytuacją finansową browaru jak i zaniechaniu poprzedniego zarządu względem prac remontowych. Ponadto na fanpage czytamy oświadczenie browaru, które jest odpowiedzią na zarzutu poprzedniego zarządu. Najogólniej pisząc, to wszystkie obecne problemy browaru związane są „z życiem ponad stan”.

Logo Arcyksiążęcego Browaru Zamkowego w Cieszynie od 2023 roku: Ź

Arcyksiążęcy Browar Zamkowy Cieszyn i kolejna zmiana logo

Przyznam, że umknął mi moment w którym browar zmienił nazwę, a było to 15 maja 2023 roku. Na fanpage przedstawili swoje stare logo wraz z tą nowiną, więc miałem nadzieje, że wrócili do starego znaku towarowego. Niestety nie, chociaż gdy przyglądam się nowemu to kojarzy mi się ono z logotypami znanymi z Austrii i Czech. Może zmienią obecne etykiety na ładniejsze.

Arcyksiążęcy Browar Zamkowy w Cieszynie poinformował na swoim fanpage 23 czerwca 2023, że pragnie powrotu dobrze znanej wszystkim miłośnikom piwa na Śląsku Cieszyńskim marki Piwa Brackie. Ogólnie samo piwo zapamiętałem jako średnie, żeby nie powiedzieć, że słabe. Jednak czasy, się zmieniają, smak się zmienia, a ja na pewno sięgnę po butelkę jeśli tylko piwo wróci do Cieszyna.

Najnowsze plotki i doniesienia

Jak Błachowicz jak twarz promująca piwo Noszak. źródło: thesport.pl

Na niedawnym festynie na którym miałem przyjemność być dowiedziałem, że browar zaprzestaje warzenia piwa Noszak. Jakkolwiek nazwa piwa odnosząca się do Księcia Cieszyńskiego wydaje się feralna, na co zwracał już uwagę Tomasz Kopyra. Sądzę, że jest to fatalny ruch ze strony browaru. Na promocję tego piwa poszło na pewno sporo pieniędzy, a twarzą tej marki stał się Jan Błachowicz polski zawodnik mieszanych sztuk walki. Piwo stało się rozpoznawalne nie tylko na śląsku, ale i w Polsce jak i za granicą. Uważam, że to feralny ruch ze strony nowego zarządu.

Wedle informacji otrzymanych od sprzedawcy na imprezie, zaprzestano już warzenia tego piwa, a zapas Noszaka powinien starczyć do końca roku. Jeśli jeszcze nie próbowaliście tego piwa to możecie przeczytać o nim tutaj – klik.

Kolejną informacją, która mnie zmartwiła jest najnowszy artykuł opublikowany przez Chmielnik Jakubowy – Portal o Piwie. Dowiadujemy się z niego, że obecnie w Arcyksiążęcym Browarze w Cieszynie zmienia ulega portfolio, a w cieszyńskiej ofercie znajdują się: porter bałtycki, hefeweizen, lager (w wersji bez- i alkoholowej), a także double IPA. Można zatem zrozumieć, że znikają takie dobre piwa jak Mastne, Ciemna strona Cieszyna, czy średnio w mojej opinii udany Stout. Mam nadzieje, że źle zrozumiałem ów przekaz i będę starał się być na bieżąco w tej kwestii.

Moje przypuszczenia potwierdzać może jednak artykuł z www.bielsko.biala.pl. W którym Michał Peschak informuje „Produkcja cały czas trwa. Jedynie problemy finansowe, przez które browar przechodzi, powodują, że nie wszystkie rzeczy dochodzą do nas na czas”. Taka sytuacja w mojej opinii może wpłynąć na produkcje niektórych piw. Jednak bądźmy dobrej myśli.

Arcyksiążęcy Browar Zamkowy Cieszyn i „Cieszyn Pilsner”

Na otarcie łez dostaniemy nowe piwo „Cieszyn Pilsner”, którego premiera odbędzie się 1 lipca czyli już niebawem!!! Piwo ma odwoływać się do klasycznych cech pilsnera, więc liczę tutaj na szlachetną chmielową goryczkę oraz słodową pełnię. Za recepturę piwa odpowiada Dominik Szczodry jak czytam na Portal o piwie feat. Chmielnik Jakubowy.

Cieszyn Pilzner – nowość od lipca 2023 roku. źródło fanpage browaru.

Podsumowanie

Wspomnieć należy również, że finał corocznych Mistrzostw Polski Piwowarów Domowych został przeniesiony z Cieszyna do Kultowego Browaru Staropolskiego w Zduńskiej Woli. Od wielu lat Browar Zamkowy w Cieszynie był gospodarzem wydarzenia MPPD, jednak od kiedy zmieniono nazwę na Arcyksiążęcy Browar Zamkowy w Cieszynie zmienił się również gospodarz imprezy.  Wydarzenia te potwierdzają, że nad browarem nadal gromadzą się ciemne chmury, które zapowiadają dalsze zmiany. Mam nadzieję, że do końca roku pojawią się przejaśnienia, a browar poradzi sobie z problemami.

Kiedy jednak przeglądamy obecny profil na Instagramie czy Facebooku widzimy zupełnie nowe podejście do prowadzenia konta. Browar pokazuje nam, że prowadzi prężnie prace renowacyjne, warzy świeże piwa, ponadto dzieli się swoimi planami na przyszłość. Jest to promyk nadziei, którego wszyscy wyczekiwaliśmy.

Sam browar zapewnia, że nie marnuje czasu, bo poza tym, że szykowali się do premiery, skończyli też kilka zaległych remontów, dzięki którym produkcja jest niezagrożona. A przed nimi kolejne spore inwestycje. Będzie dobrze!

AKTUALIZACJA 03.07.2023

Browar pod postem na swoim Facebooku potwierdził, że rezygnuje z marki Noszak. Poniżej cytat z Facebooka. Również znamy parametry najnowszego piwa, czekamy, aż będzie dostępny.

Wszystkim naszym sympatykom dopytującym o dalszy los Noszaka należą się wyjaśnienia.

Dlatego spieszymy z odpowiedzią!

Marka Noszak odegrała istotną rolę w przypomnieniu mieszkańcom naszego regionu historii jednego z najwybitniejszych przedstawicieli rodu Piastów śląskich. W naszej ocenie rozpoznawalne głównie w skali lokalnej piwo wyczerpało jednak swój potencjał i nie spełniło pokładanych w nim nadziei. Konsumenci w innych regionach Polski mogli mieć trudność ze zrozumieniem koncepcji „siedziby Noszaka” w Kończycach Małych. Trudno powiązać założony w XIX wieku Browar z krótkim epizodem w historii związanym z rodem Piastów. Spójność i tożsamość historyczna i geograficzna stanęły u podstaw decyzji, której efektem jest Cieszyn Pilsner.

Miłośnicy dobrego Lagera w dalszym ciągu znajdą w naszym repertuarze piwo w tym popularnym stylu. A wszystkich, dla których istotna jest również kwestia tożsamości lokalnej zapraszamy do dalszego odkrywania naszej historii!

Tym razem sięgamy do samych korzeni historii założonego przez rodzinę Habsburgów Browaru w Cieszynie, który jako pierwszy w tej części Europy, miał warzyć i butelkować piwo, znane później jako Pilsner. Dlatego miejsce Noszaka, jako bieżącej marki Arcyksiążęcego Browaru Zamkowego Cieszyn zajmie Cieszyn Pilsner – produkt o zasięgu ogólnopolskim, którego nazwa jasno wskazuje na jego pochodzenie i która w każdym miejscu będzie jednoznacznie kojarzona z Cieszynem i Śląskiem Cieszyńskim.

Cieszyn Pilsner nawiązuje do XIX-wiecznych tradycji piwowarskich regionu i powstaje w oparciu o tradycyjne metody warzenia. Swój smak zawdzięcza najlepszym, wyselekcjonowanym składnikom, unikatowemu dekokcyjnemu procesowi zacierania, obfitemu chmieleniu oraz długiemu leżakowaniu w chłodnych piwnicach wydrążonych w zboczu Wzgórza Zamkowego.

Cieszyn Pilsner to powrót do tradycji. Piwo nasze – cieszyńskie, w dalszym ciągu z Browaru, a nie z Fabryki.”

Piwo Cieszyn Pilzner.

Skład piwa zapowiada się interesująco. Woda, słód jęczmienny, mamy również polskie chmiele Lunga, Marynka, Lubelski, oraz drożdże. Najpopularniejsze chmiele stosowane przez domowych piwowarów do produkcji klasycznych pilsów.

Bardzo fajny alkohol bo 4.8, mogło być nieco, mniej w sam raz na lato. Ekstrakt 11.8, będzie wytrawnie, barwa 10 i IBU czyli goryczka. W piwie nawiązującym do czeskiego pilsa oczekujemy solidnej chmielowej goryczki, czyli od 30 do 45 IBU. Proszę państwa dostaliśmy 26 IBU!!! Piwo zapowiada się dość wytrawnie co może podbić goryczkę. Pomimo wszystko jestem pełen obaw.Fajnie się czyta przy kawie, równie dobrze pisze się przy niej :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podobał Ci się ten post polajkuj i obserwuj mój fanpage na Facebook. W ten sposób możesz wyrazić uznanie dla mojej pracy i bardziej mnie zmotywować. Tutaj masz link do profilu. Znajdziesz również widżet po prawej stronie ekranu na komputerze. Kiedy staniesz się obserwatorem na moim profilu to będziesz również informowany na bieżąco o kolejnych postach. 

Mam również Instagram – klik tutaj 

Możesz również uczestniczyć w tworzeniu tego bloga i wesprzeć jego utrzymanie. Dlaczego warto możesz przeczytać tutaj. Wsparcia możesz udzielić dowolną kwotą poprzez zorganizowana Zrzutkęklik” lub zostać mecenasem na Patroniteklik„. Za wsparcie oferuje dedykowane posty, posty sponsorowane na wybrany przez sponsora temat, testowanie gotowych zestawów surowców oraz testowanie autorskich receptur.

2 komentarze do “Arcyksiążęcy Browar Zamkowy w Cieszynie i zmiany, zmiany, zmiany… Aktualizacja 03.07.2023

  • Za Noszakiem to płacze co najwyżej generacja Z, która spoźniła się na Brackie. Brackie było tanie i dobre, jak na przedrewolucyjną ofertę piwną w Polsce. Taki ówczesny Miłosław.

    Kraftowa ofertaz Cieszyna była mierna, nie wyróżniała się na tle konkurencji, a wielokrotnie przegrywała ceną. Ratunkiem dla Cieszyna był powrót do piwa dobrego i taniego, o szerokim zasięgu i to zrobili. Co prawda też wolałbym lżejszego i bardziej goryczkowego pilsnera 10° i taniego słodowego lagera 12°,ale nie można mieć wszystkiego

    Niestety inwestycje (ich brak ponoć spowodował sprzedaż przez grupę Żywiec) to nie koniec inwestycji. Browar ostatnio pochwalił się planami dodatkowych kadzi fermentacyjnych, raczej nie ędą otwarte.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *